برداشتن موهای زائد از بدن و صورت جزء مواردی است که خانم ها همیشه با آن درگیر هستند. هر شخص بنا به عادت از روش خاصی برای اصلاح موی صورت و بدن استفاده می کند. ولی روش های مراقبت از پوست قبل و بعد از اصلاح صورت خانم ها، موضوعی است که در حفظ سلامتی و زیبایی پوست خانم ها بسیار مهم و قابل توجه است. نوع و اندازه ی موهای صورت در خانم ها متفاوت است. برخی از  بانوان، موهای صورت شان، کرکی شکل و بور است که زیاد به چشم نمی آید و موهای صورت بعضی از آن ها ضخیم و سیاه است.

نکته ای که بانوان، قبل از برداشتن موهای زائد صورت، باید به آن توجه داشته باشند، نوع موهای زائد صورت خودشان است. در بعضی از آن ها، داشتن موهای ضخیم و سیاه در صورت ارثی است؛ ولی برای بعضی بانوان این موها، می تواند دلایل هورمونی داشته باشد. بنابراین اگر موهای زائد صورت شما ضخیم و مردانه است، قبل از این که به فکر روشی برای از بین بردن آن باشید با پزشک زنان مشورت کنید. در موارد بسیاری رویش موهای مردانه در صورت بانوان به خاطر نامتعادل بودن هورمون های زنانه و مردانه می باشد و این عامل خود را به شکل موهای زائد ضخیم و مشکی نمایان می کند.

اگر بعد از انجام آزمایشات و مشاوره با پزشک به این نتیجه رسیدید که از نظر هورمونی مشکلی ندارید؛ به فکر روش هایی برای از بین بردن موهای زائد صورت خود باشید. از آن جایی که روش های اصلاح صورت در بانوان به شکل کندن مو از ریشه می باشد و این روش اصلاح باعث ایجاد التهاب و جوش صورت می شود، خانم ها هم باید مانند آقایان قبل و بعد از اصلاح صورت اقدامات مراقبت از پوست را انجام دهند.

مراقبت های قبل و بعد از اصلاح صورت با توجه به حساسیت و آلرژی پوستی لازم و ضروری است. نوع پوست و حتی میزان کرک صورت در التهاب پوستی تاثیر فراوانی دارد. اغلب بانوان از ایجاد التهاب و جوش پوستی بعد از اصلاح گله مند هستند. هر چند کسانی هم هستند که پوست شان بعد از صلاح و یا استفاده از کرم موبر دچار هیچ مشکلی نمی‌ شود. اگر نمی ‌دانید برای جلوگیری از جوش بعد از اصلاح صورت و ایجاد التهاب پوستی چه کار های را انجام دهید؛ حتما در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید.

مراقبت از پوست قبل از اصلاح صورت:

قبل از این که اقدام به اصلاح موهای صورت کنید، پوست صورت خود را کاملا تمیز کنید تا هرگونه عوامل میکروبی و آلوده کننده را از سطح پوست و منافذ آن پاک نمایید؛ چرا که اگر پوست شما آلوده باشد، در حین اصلاح میکروب ها وارد منافذ پوست شده و زمینه ایجاد جوش را فراهم می کنند. شما می توانید از مخلوط آب و سرکه سیب و یا الکل استفاده کنید. قبل از آن که اقدام به اصلاح موهای صورت کنید، پوست صورت خود را کاملا تمیز کرده تا هرگونه عوامل میکروبی و آلوده کننده را از سطح پوست و منافذ آن پاک کنید؛ چرا که اگر پوست شما آلوده باشد، در حین اصلاح، میکروب ها وارد منافذ پوست شده و زمینه ایجاد جوش را فراهم می کنند.

بعد از اصلاح صورت با بند چه کنیم؟

هر چقدر میزان کرک و موی صورت بیشتر باشد، احتمال ایجاد التهاب و یا جوش بعد از اصلاح هم بیشتر می‌ شود. نوع پوست و باز بودن منافذ پوستی هم در ایجاد التهاب و جوش صورت بعد از اصلاح تاثیر گذار است. اول از همه اگر صورت شما به موهای مردانه مبتلاست، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. نامتعادل شدن هورمون‌ های زنانه و مردانه یکی از دلایل افزایش موی ضخیم و سیاه در صورت بانوان است. در حین برداشتن موهای زائد صورت، موها از جای خود کنده شده و ضربه هایی به پوست وارد می شود که عامل ایجاد التهاب و قرمزی پوست و حتی خارش پوست پس از اصلاح است. البته پوست های مختلف عکس العمل های مختلفی را نشان می دهند. جوش های پوستی بعد از اصلاح نیز به خاطر عوامل میکروبی است که در حین برداشتن موها، وارد پوست شده و باعث جوش زدن پوست می شوند. ‌بنابراین باید برای مراقبت از پوست خود بعد از اصلاح کاری انجام دهید.

بهتر است بعد از اصلاح کمی صبر کنید تا التهاب پوست از بین برود، سپس پوست خود را ضدعفونی و تمیز کنید. برای این کار می توانید از ماسک های طبیعی خنک کننده و پاک کننده استفاده کنید. ژل آلوئه ورا، ماسک لیمو ترش و عسل، ماسک شیر و عسل نیز بهترین روش برای پاکسازی پوست شناخته شده است. به خصوص که عسل خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد.

  • سعی کنید پوست خود را خنک کنید؛ چرا که با کنده شدن موها جریان خون زیر پوست زیاد شده و حرارت پوست بالا می رود.
  • البته استفاده از افتر شیو زنانه نیز که حاوی روغن سنبل است می تواند باعث رفع حساسیت بعد از اصلاح شده، التیام بخش و خنک کننده باشد و از ایجاد جوش و لکه های قرمز جلوگیری کند.

حال اگر صورت تان فقط کرک و موی نازک دارد و برداشتن همین موها هم باعث ایجاد جوش و التهاب در صورت می ‌شود، راه دیگری نیز وجود دارد. برای جلوگیری از جوش بعد از اصلاح صورت و جوان سازی پوست صورت توصیه‌ های زیر را مد نظر داشته باشید:

پاکسازی پوست قبل از اصلاح:

برای انجام اصلاح بهتر است مراحل مراقبتی زیر را قبل از انجام اصلاح صورت رعایت فرمایید:

اولین نکته مهم برای رفع التهاب پوست صورت بعد از اصلاح، پاکسازی پوست قبل از اصلاح است. وقتی منافذ پوست باز است، با کنده شدن موها، راه نفوذ میکروب به داخل پوست بیشتر می ‌شود. همین امر، پوست را مستعد جوش و التهاب می‌ کند. برای جلوگیری از جوش زدن، قبل از اصلاح بهتر است سطح پوست خود را از آلودگی پاک کنید. برای این کار استفاده از یک تونر را به شما پیشنهاد می‌ کنیم. البته نوع برند آن فرقی ندارد. اگر به تونر دسترسی ندارید، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و یا الکل را با دو قاشق غذا خوری آب ترکیب کنید. سپس یک پنبه را در این محلول آغشته کرده و به صورت خود بزنید. بعد از خشک شدن کامل صورت می توانید اصلاح را انجام دهید.

ضد عفونی مجدد پوست بعد از اصلاح:

زمانی که موهای صورت را بر می‌ دارید، پوست قرمز شده و در این قسمت احساس سوزش خواهید کرد. برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید؛ تا سوزش و قرمزی پوست صورت کمتر شود و سپس آن را ضدعفونی و تمیز کنید. حال که کرک ‌ها و موهای زائد را از ریشه برداشته ‌اید، بر روی پوست روزنه ‌های ریزی ایجاد می‌ شود که با چشم قابل مشاهده نیستند. سپس از ژل آلوئه‌ ورا یا ماسک لیمو ترش و عسل برای پاکسازی پوست استفاده کنید. عسل طبیعی خاصیت ضد عفونی‌ کنندگی و رفع التهاب دارد. می ‌توانید برای تهیه ی این ماسک یک قاشق غذاخوری عسل را با دو قاشق غذاخوری شیر ترکیب کرده و به صورت خود بزنید. با این روش نه تنها پوست ضد عفونی می‌ شود، بلکه حتی باعث خنک شدن پوست صورت خود نیز می شود‌. با کنده شدن موها، جریان خون زیر پوست زیاد شده و به همین منظور در این ناحیه احساس حرارت و گرمای بیشتری می‌ کنید.

اصلاح پوست

رفع حساسیت پوست بعد از اصلاح:

برای درمان التهاب پوست بعد از انجام اپیلاسیون و اصلاح صورت، می ‌توانید از ماسک‌ های التیام بخش و خنک‌ کننده هم استفاده کنید. روغن سنبل یکی از موادی است که به خنک کردن پوست و جلوگیری از لکه و جوش کمک می‌ کند. همچنین نعناع و خیار نیز همین خاصیت را دارد. برای این کار یک خیار متوسط را با صد گرم نعناع داخل میکسر ریخته تا ترکیب شوند. این خمیر به دست آمده را روی صورت بزنید. بعد از گذشت بیست دقیقه صورت خود را با آب خنک بشویید.

جلوگیری از جوش بعد از اصلاح صورت:

برای این که از ایجاد جوش پوستی بعد از اصلاح جلوگیری کنید، باید تا حد ممکن منافذ پوستی را ببندید.

روش اول، سفیده ی تخم مرغ: سفیده ی تخم ‌مرغ یک ماده معجزه‌ گر برای سفت شدن پوست است. می‌ توانید یک قاشق غذاخوری نشاسته ذرت را با یک سفیده تخم‌ مرغ ترکیب کرده و این ترکیب را خوب هم بزنید و سپس روی پوست خود بزنید. با این روش منافذ پوست به طور کامل بسته می‌ شود.

روش دوم، پماد بتامتازون: بعد از انجام اصلاح صورت نباید از مواد آرایشی استفاده کنید؛ چرا که منافذ پوست باز است و با زدن کرم یا مواد آرایشی خیلی زود جذب صورت می‌ شود. از طرفی هم ورود این مواد به داخل پوست به تغییر پوست و ایجاد لک پوستی هم می ‌انجامد. یک نکته مهم در جلوگیری از جوش بعد از اصلاح صورت استفاده از پماد بتامتازون است. این پماد خاصیت ضد التهابی و ضد آلرژیک دارد. بنابراین حتی اگر بعد از اصلاح به جوش صورت مبتلا می ‌شوید، از این پماد استفاده کنید.

روش سوم، لایه برداری بعد از ۲ روز: ۴۸ ساعت بعد از اصلاح صورت با کمک مواد پیلینگ پوست را لایه‌ برداری کنید. سلول ‌های مرده روی سطح پوست بعد از اصلاح ایجاد می ‌شوند و باعث کدری پوست صورت می شود. از سوی دیگر عامل اصلی التهاب و جوش می باشند. با کمک یک کرم لایه ‌بردار و یا اسکراب صورت خانگی پوست را بشویید.

معایب اصلاح صورت با تیغ برای خانم ها:

استفاده از تیغ یکی از روش های اصلاح صورت برای خانم ها و آقایان به شمار می رود. این روش بدون درد، سریع، آسان، و مقرون به صرفه است. اما از معایب آن نیز نباید غافل شد. اصلاح صورت با تیغ برای خانم ها ممکن است باعث ایجاد جوش و آکنه، التهاب و قرمزی پوست، و همچنین باعث به وجود آمدن موهای زیر پوستی شود. بنابراین، قبل از این که این روش را برای اصلاح صورت خود انتخاب کنید، مزایا و معایب آن را بررسی کرده و روش درست آن را یاد بگیرید تا پوست شما با مشکل مواجه نشود.

اصلاح صورت با تیغ در خانم ها معایبی را به دنبال دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

اول، ایجاد موهای زیر پوستی:

یکی از معایب اصلاح صورت با تیغ برای بانوان، ایجاد موهای زیر پوستی است. موهای زیر پوستی در شرایطی ایجاد می ‌شوند که شما موهای خود را از ته بتراشید. در این صورت اگر دهانه فولیکول با سلول های مرده بسته شود، مو دیگر نمی ‌تواند از پوست بیرون بزند؛ پس در نتیجه مو های زیر پوستی در زیر پوست رشد می‌ کند.

دوم، انتقال میکروب:

سطح تیغ بعد از مدتی تبدیل به محلی برای تجمع میکروب ها و باکتری ها می‌ شود! در نتیجه، در صورت عدم رعایت بهداشت و ضد عفونی نکردن تیغ ها، ممکن است میکروب‌ها را به پوست خود منتقل کرده و باعث بروز مشکلات پوستی شوید.

معایب اصلاح پوست

سوم، احتمال بریدن پوست:

یکی دیگر از معایب اصلاح صورت با تیغ، بریدن پوست صورت و زخم شدن آن است. اگر هنگام اصلاح صورت خود مراقب نباشید یا زاویه قرارگیری تیغ روی صورت درست نباشد؛ به احتمال زیاد صورت خود را زخم خواهید کرد.

چهارم، ایجاد جوش:

یکی دیگر از واکنش‌ هایی که پوست شما ممکن است در برابر تیغ از خود نشان دهد، ایجاد جوش های زیر پوستی یا جوش های سر سفید است.

پنجم، التهاب پوست:

التهاب و قرمز شدن پوست صورت بعد از استفاده از تیغ از دیگر معایب این روش محسوب می ‌شود. شما با این روش سطح پوست خود را خراش می ‌دهید. در این صورت اگر پوست حساسی داشته باشید، ممکن است دچار قرمزی و التهاب شود.

مزایای اصلاح صورت با تیغ برای خانم ها:

استفاده از تیغ برای اصلاح صورت خانم ها مزایایی را نیز به دنبال دارد که می ‌توان به سرعت بالای اصلاح، تاثیر آن برای پوست و غیره اشاره کرد. به طور کلی مزایای اصلاح صورت با تیغ به شرح زیر است:

اول، لایه برداری پوست:

یکی از مزیت های اصلاح صورت با تیغ، لایه برداری پوست صورت است. به عبارتی دیگر اصلاح صورت با تیغ باعث از بین بردن و جدا شدن سلول های مرده موجود در سطح پوست شده و به این ترتیب پوست را لایه برداری می کند.

دوم، مقرون به صرفه بودن

اصلاح صورت با تیغ یکی از کم هزینه ترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد و اصلاح صورت است. در واقع، شما برای انجام این روش فقط به تیغ و کف اصلاح نیاز دارید که هر دوی آن ‌ها ارزان و در دسترس هستند.

سوم، روشی ساده و آسان:

اصلاح صورت با تیغ برای خانم ها راحت ترین راه برای از بین بردن موهای زائد صورت است. با این روش شما می ‌توانید در هر مکانی و بدون نیاز به امکانات و تجهیزات خاصی به سرعت صورت خود را اصلاح کنید.

چهارم، عدم وجود درد:

اصلاح صورت با تیغ، برخلاف روش هایی مانند اپیلاسیون با شمع یا بند انداختن، کاملا بدون درد و سوزش بوده و شما در تمام مراحل اصلاح راحت خواهید بود.

موارد منع استفاده از تیغ برای اصلاح صورت:

  • اول، استفاده از تیغ برای افرادی که در سطح پوست آن ها جوش و آکنه وجود دارد، توصیه نمی ‌شود؛ چرا که تیغ باعث تشدید جوش شده و حتی ممکن است جوش های فعلی صورت نیز کنده شوند.
  • دوم، استفاده از تیغ برای پوست های حساس ممنوع است.

آیا زیاد شدن موها بعد از اصلاح صورت با تیغ برای خانم ها درست است؟

عده ای بر این باور هستند که استفاده از تیغ برای از بین بردن موهای زائد باعث افزایش و تقویت ریشه های آن ها می شود. اما این باور غلطی است. در حقیقت، تراشیدن یا بریدن موهای بیرون آمده از سطح پوست هیچ تغییری در میزان رویش مو ها ایجاد نمی کند و هیچ تاثیری در ریشه موها ندارد.

 

درباره fatemehaz

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *