اهمیت به سلامت پوست در تمام شرایط لازم و ضروری است. ماسک صورت شب، به جوان و سالم ماندن پوست کمک می‌کند. عموما” ماسک‌های شب قبل از خواب استفاده می‌شوند و انواع مختلفی دارند. ماسک‌های صورت شب شامل ماسک ورقه‌ای، ماسک خمیری آماده و ماسک خانگی می‌شوند. ماسک‌های شیمیایی بسیاری نیز در بازار با ترکیبات متفاوت موجود هستند. در ادامه مطلب به بررسی انواع ماسک‌های شب می‌پردازیم.

ماسک خواب یا ماسک شب چیست؟

کیفیت پوست صورت، شادابی، پژمردگی و شفافیت پوست ارتباط مستقیمی با چگونگی خواب یک فرد دارد. در هنگام شب، پوست بسیار سریع می‌تواند خود را بازسازی کند. این بازسازی به این صورت انجام می‌شود که در هنگام خواب شبانه سنتز الیاف کلاژن موجود در پوست به بالاتربن میزان خود می‌رسد. شب‌ هنگام کلیه‌ها نیز سموم موجود در پوست را از بین می‌برند و با زیاد شدن گردش جریان خون در بدن، اکسیژن کافی به پوست می‌رسد. با افزایش جریان خون مواد غذایی و مغذی به پوست منتقل می‌شود.

کمبود خواب سبب خشکی پوست و افزایش چین و چروک صورت می‌شود، این وضعیت پوست را پژمرده، کم آب  و کسل نشان می‌دهد. استفاده از محصولاتی مانند ماسک شب، به ترمیم و تقویت پوست در هنگام خواب کمک می‌نماید و به جوان و سالم ماندن پوست کمک می‌کند. یک ماسک خوب تأثیر قابل توجهی بر سلامت پوست می‌گذارد.

ماسک خواب نوع جدیدی از ماسک‌ها به شمار می‌رود که در سلامتی، شادابی و زیبایی پوست بسیار مؤثرند. این محصولات، نوعی کرم مرطوب‌کننده محسوب می‌شوند که با داشتن خواص آبرسانی سبب تأمین رطوبت پوست در هنگام شب می‌شوند. این کرم‌ها بافتی نرم، روان و سبک دارند و استفاده از آن‌ها بسیار راحت است. استفاده از این محصولات در شب تأثیر بیشتری بر سلامت پوست می‌گذارند.

استفاده از این محصولات باید به عنوان آخرین مرحله روتین پوستی در شب باشد. ماسک‌های شب به صورتی تولید شده‌اند که از مرطوب‌کننده‌های روزانه، ضخیم‌تر و در عین حال خاصیت نرم‌کنندگی بیشتری داشته باشند. در زمانی که شما خواب هستید، این مواد روی پوست شما فرصت پیدا می‌کنند تا تأثیرات مثبت خود را روی پوست بگذارند. این ماسک‌ها با انجام فرایند هیدراتاسیون به ترمیم پوست در هنگام خواب کمک می‌کنند و مواد مغذی لازم را به پوست می‌رسانند.

ترکیبات موجود در ماسک شب چیست؟

انواع ماسک‌ها و محصولات مراقبت از پوست شبانه، در بازار موجودند و باتوجه به ترکیبات آن‌ها و اینکه ساخت کدام کشور یا کمپانی باشند با یکدیگر متفاوتند. توجه داشته باشید برای انواع مختلف پوست، ماسک‌های شب متفاوتی ساخته می‌شود که ترکیبات هرکدام با دیگری یکسان نیست. معمولا” این محصولات با تمام تفاوت‌ها، ترکیبات مشترکی نیز دارند. ترکیبات مشترک در ماسک‌ها شامل آنتی‌ اکسیدان‌ها و برخی از ویتامین‌ها مثل ویتامین C می‌شوند. همچنین تمام این ماسک ها با هدف آبرسانی به پوست ساخته شده‌اند.

در ماسک‌های شب، از برخی از روغن‌ها و مواد معدنی استفاده شده است که سبب درخشندگی و شفافیت پوست صورت می‌شوند. در ترکیبات این محصولات از اسیدها نیز استفاده شده است. اسیدهایی مانند هیالورونیک و گلیکولیک، اسید گلیکولیک خاصیت ضد میکروبی دارد و می‌تواند در از بین بردن لک‌های پوستی، نقشی قابل توجه داشته باشد. در ساختار ماسک‌های شب مواد سم‌زدا، لایه بردار و مواد ضد پیری نیز بکار رفته است.

ماسک شب برای چه پوستی مناسب است؟

این محصولات برای افرادی که پوست‌هایی نرم یا خشک دارند بسیار کاربردی است. این محصولات باتوجه به خاصیت مرطوب‌کننده‌گی که دارند، سبب می‌شود در هنگام شب، پوست صورت هیدراته و آب مورد نیاز آن تأمین شود. همچنین استفاده از این محصولات باعث می‌شود تا منافذ پوستی صورت باز شوند و لک‌های پوستی تا صبح کم‌رنگ‌تر شوند. پوست‌های چرب، ماسک شب مخصوص به خود را دارند، این ماسک‌ها تأثیرات مثبتی نیز بر این نوع از پوست‌ها دارند.

ویژگی مهم ماسک صورت این است که نسبت به کرم‌های شبانه غلظت کمتری دارند و استفاده از آن‌ها هنگام خواب، بالشت را چرب و کثیف نمی‌کند.

مزایای استفاده از ماسک شب چیست؟

تا به اینجای مطلب دانستیم ماسک‌های شب، دارای ترکیبات مختلفی هستند که هرکدام تأثیر مثبت و ویژه‌ای روی پوست می‌گذارند. به طور کلی این محصولات تمام نگرانی‌ها را در زمینه رسیدگی به پوست برطرف می‌نماید. ماسک شب پوست این قابلیت را دارد که به پوست صورت نفوذ کند و در جای خود محکم شود و از این طریق، آبرسانی و لایه برداری پوست را به صورت مؤثری انجام دهد. مزایای استفاده از این محصول را می‌توان در چند دسته کلی قرار داد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

درمان پوست صورت:

مهمترین مزیت استفاده از این ماسک‌ها در هنگام شب، بهبود و ترمیم پوست صورت در هنگام خواب است.  جوانسازی پوست نیز از مزیت‌های دیگر این محصولات هستند. وجود آنتی اکسیدان در ترکیبات ماسک شب از پوست صورت در مقابل اشعه خورشید در روز محافظت می‌کند.  این ماسک‌ها قابلیت مقابله با رادیکال‌های آزاد را دارند و همین موضوع سبب کاهش چین و چروک پوست می‌شود.

نفوذ عمیق در پوست:

ماسک‌هایی که در هنگام شب و در حین خواب استفاده می‌شوند، طی 7 تا 8 ساعت بر روی پوست شما خواهند ماند. این عامل سبب می‌شود نفوذ این ترکیبات در پوست صورت عمیق‌تر و بهتر انجام شود و مشکلات پوستی را برطرف نماید. ماسک‌های معمولی که در روز استفاده می‌شوند تنها 20 دقیقه بر روی پوست می‌مانند و درنتیجه اثرات آن به همین میزان کم‌تر خواهد بود.

بازیابی رطوبت پوست:

بعضی از پوست‌ها مشکلات متعددی دارند، به عنوان مثال خشکی پوست یکی از این مشکلات است. افرادی که پوست‌ خشک دارند با کمک ماسک‌های شب، مشکل خشکی پوستشان برطرف می‌شود. علاوه‌بر از بین رفتن خشکی پوست، با کمک ماسک، مواد مغذی به پوست می‌رسد و پوست شخص تقویت می‌شود و رطوبت مورد نیاز را بدست می‌آورد.

دستیابی به پوستی شفاف و درخشان:

این محصولات مراقبت از پوست تمام مواد مغذی و تقویتی و همچنین ویتامین‌های مورد نیاز را به پوست می‌رساند. ماسک شب کمک می‌نماید تا مواد ضروری پوست صورت، بسیار سریع و آسان جذب پوست شوند. بعد از استفاده در صبح روز بعد با پوستی درخشان و شفاف مواجه می‌شوید.

تغذیه مناسب پوست در هنگام خواب:

در کنار استفاده از روتین روزانه استفاده از ماسک‌های شب، راهکاری مناسب جهت مراقبت از پوست بشمار می‌رود. در واقع استفاده از این محصولات مکملی برای مراقبت از پوست صورت بشمار می‌رود و سبب می‌شود تا ترکیبات موجود در محصولات پوستی بهتر و محکم‌تر روی پوست قرار بگیرند و مدت بیشتری باقی بمانند. به این صورت پوست به صورت کامل از طریق روتین روزانه در کنار ماسک شب تغذیه می‌شود.

عوارض استفاده از ماسک شب:

در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است ماسک شب برای بعضی از افراد ضرر داشته باشد؟ باید به کاربرد ماسک توجه کنیم. باتوجه به اینکه بیشتر ماسک‌های شب برای آبرسانی و تقویت پوست ارائه می‌شوند، استفاده از آن‌ها ضرری برای اکثر پوست‌ها ندارد.

درصورت داشتن پوست بسیار چرب، باید در انتخاب ماسک شب بسیار دقت نمایید. تمام ترکیبات ماسک شب میان لایه‌ای بین پوست و ماسک در طول شب قرار می‌گیرند و در پوست‌های خیلی چرب احتمال ایجاد عارضه‌های پوستی بسیار زیاد است. افراد با پوست چرب باید از ماسک مخصوص پوست چرب استفاده کنند. اگر پوست شما خشک است و مدام پوسته پوسته می‌شود یا در منطقه سرد و خشک زندگی می‌کنید، ماسک شب گزینه مناسبی برای پوست شما محسوب می‌شود.

چگونه از ماسک شب استفاده کنیم؟

از ویژگی‌های محصولات مراقبت از پوست صورت، استفاده بسیار ساده آن‌ها است، بنابراین قرار دادن آن در روتین پوستی وقت زیادی نخواهد گرفت. قبل از زدن ماسک باید صورت خود را کاملا” شستشو دهید، سپس سرم‌، پاک‌کننده‌ یا لوسیونی که مصرف می‌کنید را روی پوست بمالید. در نهایت، ماسک شب را به عنوان پوشش روی این مواد استفاده کنید و مواد مغذی را به این وسیله، روی پوست خود محکم کنید. در حقیقت ویژگی ماسک شب این است که مانند یک سد دفاعی عمل می‌نماید و تا صبح روی پوست قرار می‌گیرد تا ترکیبات مغذی را به مرور به پوست منتقل کند.

روتین شبانه را می‌توانید هر شب قبل از خواب، انجام دهید یا در صورت تمایل دو تا سه بار در هفته استفاده کنید. در خصوص برنامه روتین شبانه به منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی محل زندگی خود توجه داشته باشید. افرادی که در نقاط خشک آب و هوایی زندگی می‌کنند، می‌توانند با استفاده از محصولات پوست شبانه، نتایج بسیار خوبی به دست آورند. استفاده از انواع ماسک‌های شب مربوط به فصل خاصی نمی‌شود، استفاده از این محصولات حتی در فصول سرد سال به دلیل خشکی هوا ضروری است.

اگر صبح روز بعد ماسک شب را نشوییم چه اتفاقی می‌افتد؟

فرمولاسیون این محصولات به صورتی است که در هنگام خواب می‌توانند ساعت‌ها بر روی پوست صورت باقی بمانند. اما نکته قابل توجه این است که حتما” بلافاصله پس از بیدار شدن صورت باید به صورت کامل شستشو داده شود. عمل شستشو به این نحو انجام می‌شود که حوله گرمی را بر روی صورت قرار دهید و آن را به آرامی به صورت بمالید تا صورت کاملا” پاک شود. پس از شستشو لازم است از یک پاک‌کننده ملایم استفاده کنید و سپس صورت خود را به طور کامل با آب شستشو دهید.

 

ویژگی ماسک شب و روش نگهداری از آن:

ماسک مناسب به نوع پوست شما بستگی دارد، در زمان انتخاب ماسک ببینید چه انتظاری از آن دارید. به عنوان مثال، اگر قصد روشن‌تر کردن رنگ پوست خود را دارید باید سراغ ماسک‌‌های روشن کننده و ضد لک بروید. دقت کنید ماسک‌های شبی که در ظروف شیشه‌ای فروخته می‌شوند، بیشتر در معرض هوا قرار دارند و ترکیبات این ماسک‌ها سریع‌تر خشک می‌شوند. بهتر است ماسک‌ شبی تهیه نمایید که در محفظه‌های ضد نفوذ هوا به فروش می‌رسد.

محصولات پیشنهادی در کنار ماسک شب:

باتوجه به ویژگی‌های ماسک شب بهتر است در کنار استفاده از این محصول، لوسیون‌های دارای رتینول نیز استفاده کنید. ماسک شب وظیفه آبرسانی به پوست را دارد، و ترکیبات ویتامینه و مغذی کافی برای پوست را ندارد. بنابراین مصرف محصولات دارای آنتی ‌اکسیدان در کنار ماسک شب توصیه می‌شود.

نمونه‌ای از بهترین ماسک‌های صورت شبانه:

در ادامه مطلب به معرفی چند نمونه ماسک صورت می‌پردازیم.

ماسک روغن نارگیل:

اگر پوست خشک و ملتهبی دارید، ماسک روغن نارگیل بهترین گزینه است. روغن نارگیل خشکی پوست صورت را کاهش می‌دهد، پوست را آرام می‌کند، التهاب را کاهش می‌دهد و در نهایت پوست را مرطوب می‌کند. روغن نارگیل هیدراتاسیون پوست را بهبود می‌بخشد ، درمان آسیب های ناشی از نور ماوراء بنفش را درمان می‌کند و از عفونت جلوگیری می‌کند. اگر شما پوستی چرب و مستعد آکنه دارید، از زدن ماسک روغن نارگیل خودداری کنید.

روش استفاده:

روغن نارگیل خالص و یا روغن نارگیل سرد و فشرده را با کرم شب مورد نظر خود مخلوط کنید. آن را روی صورت خود ماساژ دهید و صبح روز بعد بشویید.

ماسک هندوانه:

هندوانه به دلیل طراوتی که دارد، پوست شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. لیکوپن موجود در هندوانه به جلوگیری از آسیب‌های پوستی ناشی از رادیکال های آزاد مضر کمک می‌کند.

روش استفاده:

یک فنجان هندوانه را رنده کرده و آب آن را صاف کنید، سپس با کمک یک توپ پنبه‌ای، عصاره هندوانه را روی صورت خود بمالید و صبر کنید تا قبل از رفتن به رختخواب خشک شود.

ماسک صورت زردچوبه و شیر:

ماسک شیر و زردچوبه یک درمان خانگی عمومی برای بسیاری از مسائل بهداشتی است. این ماسک دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی است. ماسک زردچوبه و شیر مانند یک آنتی اکسیدان قوی عمل می‌کند که باعث کاهش آکنه، جلوگیری از پیری زودرس و در نهایت سلامت پوست می‌شود. همچنین اسید لاکتیک موجود در شیر بافت پوست را تقویت و سفت می‌کند.

روش استفاده:

نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با یک قاشق غذاخوری شیر خام مخلوط کنید. از این ماسک به عنوان تونر استفاده کنید ، با استفاده از پنبه آن را روی صورت خود ماساژ دهید و بگذارید قبل از خواب کاملاً خشک شود. روی بالش خود را با پارچه‌ای بپوشانید تا رنگ زردچوبه به بالش نفوذ نکند. اگر پس از شستشو رنگ زردچوبه روی پوست باقی مانده بود صورت را با استفاده از پنبه و گلاب پاک کنید.

ماسک صورت خیار:

خیار نه تنها برای بدن بلکه برای پوست شما فوق العاده خاصیت دارد . آب خیار اثر خنک کننده‌ای روی پوست دارد و سبب می‌شود سطح هیدراتاسیون پوست افزایش یابد و التهاب آن کاهش یابد. خیار خاصیت فوق‌العاده‌ای دارد، آفتاب سوختگی را کاهش می‌دهد، چین و چروک های پوست را بهبود می‌بخشد و پوست را روشن‌تر می‌نماید.

روش استفاده:

خیار را رنده و عصاره آن را با یک توپ پنبه ای روی صورت خود بمالید. و صبح روز بعد صورت خود را بشویید .

ماسک روغن زیتون:

روغن زیتون به دلیل داشتن ترکیباتی مانند فنولیک‌ها (فلاونوئیدها و الکلهای فنلی)، اسید لینولئیک، اسید اولئیک و سایر آنتی اکسیدان‌ها که می‌تواند پوست را بازسازی کند. از طرفی روغن زیتون استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهد و فواید ضد التهابی دارد.

روش استفاده:

چند قطره روغن زیتون مرغوب و خالص را با کرم شب مورد نظر خود ترکیب و روی پوست صورت خود ماساژ دهید.

ماسک آلوئه‌ورا و ویتامین E:

آلوئه‌ورا دارای آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین‌های C ، A و E و همچنین اسیدهای آمینه، اسید سالیسیلیک، لیگنین و آنزیم‌های مفید است. استفاده از این ماسک التهاب را کاهش می‌دهد کلاژن پوست را تقویت می‌کند و از پوست در برابر اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌نمانید.

روش استفاده:

روغن موجود در یک کپسول ویتامین E را خارج و با ژل آلوئه‌ورا مخلوط کنید. این ترکیب را روی صورت و گردن خود بمالید. برخی از پوست‌ها به ویتامین E حساسیت دارند، بنابراین قبل از مصرف حتما” کمی از این مخلوط را روی پوستتان تست کنید.

ماسک چای سبز و سیب زمینی:

چای سبز دارای پلی فنول است، این ماده از واکنش‌های التهابی ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می‌نماید و به کاهش استرس اکسیداتیو کمک می‌کند. عصاره سیب‌زمینی نیز برای پوست‌های چرب مناسب است و می‌تواند از لک‌های پوستی جلوگیری کند، لک‌های باقی مانده از آکنه را کاهش دهد و به تغذیه پوست کمک کند.

روش استفاده:

یک قاشق غذاخوری چای سبز تازه دم و خنک را با یک قاشق چایخوری آب سیب‌زمینی خام مخلوط کنید. با کمک یک توپ پنبه‌ای مخلوط را روی پوست خود بمالید و صبح روز بعد بشویید.

ماسک بادام:

روغن‌های طبیعی یک نرم‌کننده عالی محسوب می‌شوند و پوست را آبرسانی و مرطوب می‌کنند. روغن بادام می‌تواند به بهبود رنگ پوست و کاهش آثار لک‌ها کمک کند.

روش استفاده:

یک قاشق چایخوری روغن بادام را با یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا تازه مخلوط کنید. مخلوط را روی صورت خود بمالید و بگذارید خشک شود و سپس بخوابید، صبح روز بعد صورت خود را شستشو دهید.

ماسک روغن جوجوبا و روغن چای:

روغن جوجوبا و روغن درخت چای خاصیت ضد التهابی دارند. همچنین روغن جوجوبا عفونت‌های پوستی را کاهش می‌دهد و پیری را به تأخیر می‌اندازد. روغن درخت چای، خاصیت آنتی‌ اکسیدانی دارد، لذا می‌تواند در درمان آکنه و سایر عفونت‌های پوستی کمک کند.

روش استفاده

روغن درخت چای را با یک قاشق چایخوری روغن جوجوبا مخلوط کرده و آن را به صورت خود بمالید. دقت نمایید قبل از استفاده از روغن درخت چای ، حتما” تست حساسیت انجام دهید.

ماسک گلاب و بابونه:

گلاب در برابر باکتری‌های ایجاد کننده آکنه مقاوم است. گلاب تسکین دهنده پوست بشمار می‌آید. ازطرفی، استفاده موضعی از عصاره بابونه اثرات ضد التهابی بر روی پوست باقی می‌گذارد.

روش استفاده:

یک قاشق چایخوری چای بابونه تازه دم را به یک قاشق غذاخوری گلاب اضافه کنید. قبل از خواب این مخلوط را با یک توپ پنبه ای به صورت خود بمالید.

 

ماسک روغن گل رز:

گل رز سرشار از ویتامین‌ها و ترکیبات فنلی مانند توکوفرول، کاروتنوئیدها و تانن‌ها است. این مواد به عنوان آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند عمل می‌کنند. روغن بذر گلاب از خاصیت ضد التهابی برخوردار است و می‌تواند به کاهش علائم پیری پوست کمک کند.

روش استفاده:

۵ قطره روغن بذر گلاب را با یک قاشق چایخوری ژل آلوئه‌ورا مخلوط کرده و روی صورت خود ماساژ دهید. روغن بذر گلاب را روی به تنهایی نیز می‌توانید استفاده کنید.

ماسک شیرین بیان:

عصاره شیرین بیان به صورت پودر یا روغن، می‌تواند هیپرپیگمانتاسیون و ملاسما (تیرگی یا لک های پوستی) را درمان کند. این مواد دارای خاصیت ضد التهابی هستند و پوست را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می‌کنند. این ماسک پوست را درخشان و آسیب‌های پوستی ناشی از اشعه ماوراء بنفش را کاهش می‌دهد .

روش استفاده:

۳-۴ قطره روغن شیرین بیان خالص را با یک قاشق چای خوری ژل آلوئه‌ورا و یک قاشق چای خوری چای سبز تازه دم کرده مخلوط کنید. این مخلوط را روی صورت خود ماساژ داده و بگذارید یک شب بماند.

سخن پایانی

ماسک شبانه بهترین نوع تغذیه‌ای است که می‌توانید به پوست خود ارائه دهید. قبل از تهیه ماسک شب نوع پوست خود را تشخیص دهید و سپس ماسک مناسب را تهیه کنید. قبل از استفاده از هرگونه ماسک آن را روی پوست دستتان امتحان کنید، در صورتی که بعد از بیست دقیقه هیچگونه حساسیتی روی پوستتان مشاهده نکردید می‌توانید ماسک را روی صورت استفاده کنید. در هر صورت برای اینکه با خاطری آسوده از انواع ماسک‌ها بتوانید استفاده نمایید حتما” با یک متخصص مشورت نمایید.

درباره سعیده عطايی فر

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *