محصولات آرایشی و مراقبتی پوست مانند سایر لوازم تاریخ انقضا دارند. وجود تاریخ انقضا در این محصولات بسیار مهم است و باید توجه ویژه به آن داشته باشید. چرا که ارتباط مستقیمی با پوست، چشم و مو دارند. به همین علت لازم است شما به تاریخ انقضای محصولات آرایشی  و مراقبتی پوست توجه کنید و از لوازم با کیفیت استفاده کنید. محصول خوب و باکیفیت دیرتر خراب می‌شود و اگر شیوه نگه‌داری آن را به درستی بدانید، می‌توانید از خراب شدن و فاسد شدن آنها جلوگیری کنید.

اما چطور از تاریخ انقضای محصولات آرایشی  و مراقبتی پوست باخبر شویم؟ در این مقاله قصد داریم در مورد تاریخ انقضا لوازم آرایشی را به شما بگوییم تا اطلاعات کاملی در مورد نحوه استفاده از لوازم آرایشی و محصولات پوستی داشته باشید.

مدت زمان تاریخ انقضای محصولات آرایشی  و مراقبتی پوست

متاسفانه محصولات بهداشتی و آرایشی تاریخ انقضا دارند و حتی ممکن است بدون آن که از آنها استفاده کرده باشید، فاسد شوند. محصولات آرایشی و مراقبت از پوست فرمول‌ها، مواد فعال، نگه‌دارنده و انواع بسته‌بندی را دارند که منجر به خراب شدن در مدت زمان طولانی می‌شود.

با شناخت علائم روی جلد و بسته‌بندی محصول می‌توانید تاریخ انقضا را مشاهده کنید. به طور کلی اکثر محصولات مراقبتی پوست 30 ماه در قفسه و 10 تا 12 ماه پس از باز شدن می‌توانند ماندگاری داشته باشند. معمولا 2 سال پس از خرید و برای آرایش چشم 3 ماه پس از خرید می‌توانید محصول را نگه دارید. چندین راه برای بررسی تاریخ انقضای محصولات آرایشی  و مراقبتی پوست وجود دارد که در جدول زیر برای شما آورده شده است:

نوع محصول تاریخ انقضا
رژ لب 18 تا 24 ماه
برق لب 12 تا 18 ماه
فونداسیون و کانسیلر 12 تا 18 ماه
ریمل 3 تا 6 ماه
خط چشم مایع 3 تا 6 ماه
محصولات کرمی 12 تا 18 ماه
محصولات پودری 12 تا 18 ماه
محصولات پوستی قبل از باز شدن 30 ماه، بعد از باز شدن 12 ماه
پاک‌کننده‌، لایه‌بردار و شوینده قبل از باز شدن 30 ماه، بعد از باز شدن 12 ماه
ماسک‌های ورقه‌ای قبل از باز شدن 2 تا 3 سال، بعد از باز شدن بلافاصله استفاده شود.

عوامل تاثیرگذار بر تاریخ انقضای محصولات آرایشی  و مراقبتی پوست

عوامل تاثیرگذار بر تاریخ انقضای محصولات آرایشی  و مراقبتی پوست

با گذشت زمان، محصولات آرایشی و بهداشتی شما به دلایل مختلف ممکن است شروع به تجزیه و خراب شدن کنند. عواملی که ممکن است این فرآیند را تسریع کنند عبارتند از:

 • فرو بردن انگشتان: در محصولاتی مانند کرم‌های مرطوب‌کننده‌ی کاسه‌ای، فرو بردن انگشتان می‌تواند باعث رشد قارچ و باکتری در آنها شود. بنابراین، قبل از استفاده از اینگونه محصولات، حتماً دست‌های خود را به خوبی بشویید.
 • اپلیکاتورها: با گذشت زمان، مواد نگه‌دارنده‌ی اینگونه محصولات تجزیه شده و باعث رشد باکتری و قارچ در آنها می‌شود. محصولاتی مانند ریمل و ژل‌های ابرو بیشتر در معرض فاسد شدن قرار می‌گیرند.
 • رطوبت: قرار گرفتن در معرض رطوبت باعث رشد باکتری و قارچ در محصولات آرایشی و بهداشتی می‌شود و آنها را خشک و سفت می‌کند که در نتیجه غیرقابل استفاده خواهند بود. بنابراین، از قرار دادن این محصولات در محیطی مانند حمام خودداری کنید.
 • تغییرات دمایی و نور: تغییرات دمایی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و هوا ممکن است باعث تغییر در رنگ، بو و بافت محصولات آرایشی و بهداشتی شود که می‌تواند عمر مفید آنها را کاهش دهد.

اصول نگهداری صحیح از لوازم آرایشی

اصول نگهداری
 صحیح از لوازم آرایشی

به جزئیات تاریخ انقضا و تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، نحوه استفاده مناسب از این محصولات دقت کنید. اگر از این محصولات به درستی نگهداری و استفاده نشود، ممکن است تاریخ انقضای آنها زودتر از معمول فرا برسد. در این راستا، به چند عادت صحیح و غلط هنگام استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی اشاره می‌کنیم که می‌تواند عمر مفید محصولات را کاهش یا افزایش دهد.

 • قبل از استفاده حتما توضیحات نوشته شده بر روی بسته‌بندی محصولات را مطالعه کنید. گاهی اوقات توضیحات مهمی بر روی بسته‌بندی یا کاتالوگ محصول قرار دارد که به شما کمک می‌کند از نکات مهم هنگام استفاده از محصول آگاه شوید. بنابراین، توصیه می‌شود اطلاعات درج شده بر روی بسته‌بندی را مطالعه کنید تا بتوانید از محصول به درستی استفاده کنید.
 • پیش از استفاده، دستان خود را با آب و صابون بشویید، به ‌ویژه زمانی که قرار است دستان خود را داخل محصول آرایشی فرو ببرید. این کار از ورود باکتری‌ها و میکروب‌های مضر به داخل محصول جلوگیری می‌کند. ترجیحا دستان خود را وارد محصول نکرده و از براش مخصوص استفاده کنید.
 • سعی کنید لوازم آرایشی شخصی خود را به دیگران ندهید. محصولات آرایشی که خریداری می‌کنید کاملاً شخصی است و ممکن است هنگام اشتراک محصول آسیب ببیند یا خراب شود.
 • پس از مصرف، درب محصول آرایشی و بهداشتی خود را محکم ببندید. قرار گیری محصولات آرایشی در معرض هوا در طولانی مدت به محصول شما آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد می‌کند.
 • سایت‌هایی که تاریخ انقضای محصولات آرایشی را به شما اعلام می‌کنند، را به عنوان منبع معتبر نپندارید. این سایت‌ها در اکثر موارد اطلاعات مربوط به تاریخ تولید و انقضا را به صورت تخمینی ارائه می‌دهند و منابع کاملی نیستند.

سخن پایانی

تاریخ انقضای محصولات آرایشی  و مراقبتی پوست بسیار اهمیت دارد و باید توجه زیادی به آن بکنید. رطوبت رسیدن به محصول، فرو بردن انگشتان داخل آن و تغییرات دمایی می‌تواند محصول شما را زودتر فاسد کند. اما در کل طبق جدول بالا باید محصول را نگه دارید. بیشتر از تاریخ‌های گفته شده از محصول استفاده نکنید تا به پوست، چشم و موی شما آسیبی وارد نشود. از لوازم آرایشی و محصولات پوستی خود به خوبی نگه‌داری کنید تا محصول شما دیرتر فاسد شود.

سوالات متداول

 1. چگونه بفهمم محصولات پوستی من منقضی شده است؟

بیشتر اوقات، روی بسته بندی یا برچسب هر محصول یک مهر کوچک می بینید که تاریخ انقضا آن را به شما می گوید.

 1. آیا می‌توانم از محصول پوستی‌ای که منقضی شده است استفاده کنم؟

محصولات مراقبت از پوست تاریخ مصرف گذشته ممکن است کمتر موثر یا حتی مضر برای پوست باشند. برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی روتین مراقبت از پوست، بهتر است محصول را دور بیندازید و محصول جدیدی بخرید.

درباره الهه حسینی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *