برای پیری زودرس پوست چه باید کرد؟

با بالا رفتن سن، چین و چروک ها و لکه های پوستی افزایش پیدا کرده که البته این امر بخشی از چرخه طبیعی زندگی هر انسانی می باشد. اگر این تغییرات زودتر از زمان موعود بروز یابند، طبیعی نبوده و به همین جهت به آن پیری زودرس پوست گفته می ‌شود. در حال حاضر راه هایی وجود دارد که با کمک آن ها، می توان علائم پیری پوست را کم کرد. برخی از این راهکار ها بسیار ساده بوده؛ مثلا داشتن یک برنامه خواب منظم، استفاده از کرم‌ های ضدآفتاب و نوشیدن آب. به جهت آشنایی با راهکار های دیگر توصیه می ‌کنیم در ادامه ی مقاله با ما همراه بمانید؛ چرا که در ادامه درباره ی علل پیری زودرس و کارهایی که جهت مقابله با آن باید انجام داد خواهیم پرداخت.

پیری زودرس پوست چیست؟

هر چقدر سن بالاتر رود، فرآیند های داخلی بدن کندتر می ‌شود. این فرآیند ها می‌ تواند از رشد دوباره سلول های پوستی گرفته تا فرآیند بهبود بدن پس از ورزش باشد. به همین جهت بدن برای انجام دادن این فرایند ها به زمان بیشتری نیاز پیدا می کند. علائم پیری همانند احساس خستگی و یا چین و چروک های موجود بر روی پوست به همین علت ایجاد خواهند شد. اگر این تغییرات زودتر از آن چه که انتظار می‌رود، بروز پیدا کنند؛ طبیعی نبوده و به همین علت به آن پیری زودرس گفته می‌ شود.

علت پیری زودرس چیست؟

عواملی که بر زمان بروز علائم پیری زودرس پوست تاثیر مستقیمی دارند، می توانند کنترل پذیر و یا کنترل ناپذیر باشند. که در ادامه به برخی از این عوامل خواهیم پرداخت:

اول، سیگار کشیدن:

بر اثر سمومی که در دود سیگار موجود است و پوست شما را در معرض استرس اکسیداتیو یا همان از بین رفتن تعادل آنتی اکسیدان‌ ها و رادیکال ‌های آزاد در بدن قرار می دهد، پوست را در مقابل پیری زودرس قرار داده و علائم و چین و چروک‌ های این امر بر روی آن آشکار خواهد شد.

پیری پوست

دوم، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و برنزه کردن پوست:

اگر زمان زیادی در زیر نور آفتاب هستید و یا از تخت ‌های برنزه کمک می گیرید، اشعه فرابنفشی که به پوست تان نفوذ می کند، به دلیل پرتوهای موجود به سلول‌ های پوست شما آسیب خواهد رساند و در نتیجه پوست چروک خواهد شد.

سوم، ژنتیک:

در شرایط ژنتیکی بسیار نادر است که کسی در کودکی و یا ابتدای بلوغ دچار پیری پوست شود؛ اما این حالت را پیری زودرس یا پروگریا نامیدند. جالب است بدانید که از هر یک میلیون نفر تنها یک نفر به سندروم ورنر ابتلا می یابد. این سندروم بین سنین ۱۳ سال ۳۰ سال بروز پیدا خواهد کرد. مبتلایان سندروم ورنر به سفید شدن مو، طاسی و چین و چروک بر روی پوست دچار خواهند شد. سندروم هاچینسون گیلفورد نوعی بیماری نادر می باشد که از هر ۸ میلیون نوزاد یک نفر به آن مبتلا خواهند شد. کودکانی که به این سندروم مبتلا می ‌شوند، به سرعت همسالان خود رشد پیدا نکرده و اندام های نحیفی دارند. میانگین امید به زندگی آن ها ۱۳ سال است.

عواملی که باعث تسریع پیری پوست می شوند:

برخی از عادت های زندگی نادرست، سبب افزایش علائم پیری پوست می شود. حتی اگر این موارد علت اصلی بروز علائم پیری نباشند.

اول، کیفیت پایین خواب:

خواب به بدن این فرصت را می‌ دهد تا به احیا و بازتولید سلول ها بپردازد. بر اساس یک تحقیق صورت گرفته کیفیت پایین خواب با بروز علائم پیری و کم شدن عملکرد محافظتی پوست ارتباط دارد.

دوم، رژیم غذایی ناسالم:

برخی تحقیقات نشان داده که رژیم غذایی که سرشار از کربوهیدرات و قند های تصفیه شده باشد، به مرور باعث آسیب رساندن به پوست خواهد شد.

سوم، مصرف الکل و کافئین:

نوشیدن بیش از اندازه الکل باعث کم آب شدن بدن شده و در نتیجه این کم‌ آبی، پوست به مرور زمان شل می شود و حالت خود را نیز از دست خواهد داد. کافئین نیز تأثیر مشابهی دارد؛ اگرچه تحقیقات کاملی در این حیطه وجود ندارد؛ اما همچنان ثابت نشده که قهوه می ‌تواند بر روی ایجاد چین و چروک تاثیر داشته باشد یا خیر.

چهارم، آلودگی محیطی:

آلاینده‌ های زیست محیطی باعث ایجاد لکه های پوستی و از جمله چین و چروک خواهند شد. همچنین می ‌توانند شدت آن ها را نیز افزایش دهند. پوست به صورت مستقیم با هوای اطراف خود در تماس است. زمانی که هوا آلوده باشد، آلاینده ها و سموم به پوست نفوذ کرده و بر روی آن تاثیر منفی می گذارند.

پنجم، استرس:

شرایط و سبک زندگی پراسترس امکان دارد در بدن شما باعث ایجاد واکنش های التهابی شود. علاوه بر آن، استرس بر کیفیت خواب اثرگذار بوده و به دنبال آن باعث از دست رفتن سلامت پوست شما می شود. هورمون ‌های استرس و بروز التهاب منجر به افزایش سرعت پیر پوستی خواهد شد.

درمان های پیری زودرس پوست:

زمانی که متوجه علائم پیری پوست شدید، می توانید با جنگیدن با این تغییرات، اقداماتی برای تغییر آن انجام دهید. همچنین باید افزود که امکان دارد شما منفعل بود و به طبیعت اجازه دهید مسیر خود را طی کند. تعریف از روش غلط و درستی برای این مرحله از زندگی وجود نداشته؛ یعنی انتخاب این مسیر که فرد با فرایند پیری بدن خود چه می‎کند، بر عهده خود شما می باشد. با این وجود در ادامه برای درمان هر کدام از نشانه‌ های پیری پوست پیشنهاد هایی برای شما بیان کردیم؛ پس با ما همراه بمانید.

درمان های پیری زودرس پوست

اول، لکه های پوستی یا خورشیدی:

اگر لکه های ناشی از آفتاب بر روی پوست دارید، به یک متخصص مراجعه کرده تا از نبود مشکلات پوستی دیگر اطمینان یابید. پس از آن که مشکلات پوستی شما مشخص شد تغییراتی را باید در زندگی خود ایجاد کرده و به آن ها پایبند بمانید. برای مثال:

 • اول، هر روز از کرم ‌های ضدآفتابی استفاده کنید که spf آن ها ۳۰ باشد. با این کار پوست تان از اشعه های فرابنفش مصون خواهد ماند.
 • دوم، همچنین تا حد زیادی از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب دوری کنید.
 • سوم، در مواقعی که از خانه بیرون رفتید، پوست را با لباس ‌های مناسب پوشانده تا لکه های آن بیشتر نشود.

شما با روش های موضعی نیز می توانید لکه های خورشیدی را درمان کنید. استفاده از آلوورا، ویتامین c، محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسید باعث درمان لکه های خورشیدی خواهند شد. اگر این موارد اثری نداشتند؛ روش‌ های درمانی بالینی را امتحان نمایید. این درمان ‌ها مانند مانور پالسی با شدت بالا، لایه برداری های شیمیایی و کرایوتراپی می باشند.

دوم، پیری و چروک پوست دست:

اگر دستان شما نحیف است و بر روی پوست آن چروک هایی را مشاهده می کنید؛ باید به صورت منظم آن ها را مرطوب نمایید. ممکن است زمان آن رسیده باشد که محصول جدیدی را امتحان کرده و لایه ‌های زیرین پوست را نیز آب رسانی نمایید. همچنین بهتر است برای دست ها نیز از کرم ‌های ضدآفتابی با حداقل spf۳۰ استفاده نمایید. اگر دستان شما به علت کارهای خانه و یا شغلی که دارید به طور مرتب در معرض مواد شیمیایی قرار می گیرند؛ امکان دارد نتوانید این موارد آسیب زا را حذف کنید؛ به جای آن باید با ایجاد چند تغییر کوچک این امر را بهبود ببخشید. برای مثال در زمان شستن ظروف و یا چیدن علف های هرز حتماً از دستکش استفاده کنید. اگر نگران دستان خود هستید، با یک متخصص پوست ملاقات کنید. لایه برداری شیمیایی، استفاده کردن از ژل ها و یا فیلر های پوستی و همچنین درمان با لیزر از جمله درمان های بالینی می باشند که برای دست های پیر توصیه می شوند.

سوم، التهاب و هایپرپیگمنتیشن یا لکه ‌های قهوه‌ای بر روی پوست:

اگر پوست قفسه سینه شما تغییر رنگ داده؛ تا جای ممکن آن ناحیه را در برابر آفتاب قرار ندهید و هر روز از ضدآفتاب هایی با حداقل spf۳۰ کمک بگیرید. قسمت های آسیب دیده از پوست را پوشانده و به آن ها توجه بیشتری کنید. علاوه بر آن، نواحی آسیب دیده پوست را به طور مرتب مرطوب کرده و از محصولاتی که بر پایه ویتامین سی هستند به علت لایه برداری و ضد پیری که دارند استفاده کنید. پزشکان به جهت درمان هایپرپیگمنتاسیون ناحیه قفسه سینه از برخی داروهای استروئیدی ضعیف و روشن کننده استفاده می کنند.

چهارم، خارش و خشکی:

اگر پوستی خشک، پوسته پوسته و خارش دار دارید؛ لازم است با یک مشاور پوست ملاقات کنید تا احتمال بیماری های دیگر بررسی گردد. زمانی که اطمینان یافتید خشکی پوست شما به علت افزایش سن بوده و نشانه دیگری ندارد؛ بر عواملی تمرکز کنید که ناشی از سبک زندگی شما بوده و می تواند بر روی پوست اثر بگذارد. برای اینکه پوست خود را هیدراته نگه دارید، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

 • اول، بیشتر آب بنوشید.
 • دوم، زمان دوش گرفتن را کوتاه کنید.
 • سوم، با آب ولرم دوش بگیرید.
 • چهارم، مرطوب کننده هایی را پیدا کنید که پوست تان با آن سازگار بوده و بتواند خشکی را جبران کند. پوست خود را هر روز با آن مرطوب نمایید.

پنجم، افتادگی و چین و چروک پوست:

اگر دچار پوستی چین و چروک و افتاده شدید، می ‌توانید کارهای مختلفی انجام دهید؛ از جمله:

 • اول، مراقبت از پوست با مصرف روزانه ضدآفتاب هایی با حداقل اس پی اف ۳۰.
 • دوم، استفاده از کلاه های لبه دار و لباس های راحت و گشاد که پوست را بپوشانند.
 • سوم، کمتر در معرض آفتاب قرار گرفتن.
 • چهارم، سیگار نکشیدن.
 • پنجم، از محصولات مراقبتی استفاده کنید که حاوی عصاره های چای سبز، رتینوئیدها، آنتی اکسیدان ها، ویتامین های a و ویتامین های c باشند.

اگر به دنبال درمان های بالینی هستید، روش هایی همانند استفاده از ژل ها و یا فیلرها و بوتاکس می ‌تواند باعث کمتر شدن چین و چروک های پوست تان شود.

افتادگی و چین و چروک پوست

چگونه می توان از پیری زودرس پوست جلوگیری کرد؟

اول، استفاده از ضدآفتاب:

استفاده روزانه از ضدآفتاب، مهمترین کاری بوده که این امر را به تعویق می‌اندازد.

دوم؛ فقط به صورت خود توجه نکنید:

برنامه ی مرطوب کردن و محافظت کردن از پوست را تنها به صورت محدود نکرده و از کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب برای سایر قسمت‌های بدن نیز استفاده کنید.

سوم، محصولات جدید را امتحان کنید و برای دیدن نتیجه کار صبور باشید.

سازندگان برخی از محصولات، ادعاهایی به جهت کم شدن علائم پیری مطرح می‌کنند؛ اما در واقعیت هر محصول مراقبت از پوستی به جهت اثرگذاری به زمان نیاز داشته و رسیدن به نتایج قابل مشاهده مدتی طول می ‌کشد.

چهارم، حتماً پیش از خواب همه آرایش خود را پاک نمایید:

طریقه شست و شوی صورت بر ظاهر پوست اثر گذار است. هر روز صورت خود را دوبار در وعده های صبح و شب با آب گرم و پاک کننده صورت ملایم بشویید. پیش از خوابیدن اطمینان یابید که صورت شما از هرگونه ماده آرایشی یا بقایای مواد دیگر پاک شده باشد.

پنجم، خواب منظم داشته باشید:

خواب برای تمامی اعضای بدن ضروری است. برنامه خواب منظم باعث می ‌شود تا پوست فرصت یابد به بازسازی و تجدید سلول های خود بپردازد.

ششم، داشتن رژیم غذایی متعادل:

یک رژیم غذایی متعادل مناسب همه ی مواد غذایی که بدن به آن برای تولید سلول‌های سالم پوست نیاز دارد را تامین می کند.

هفتم، نوشیدن آب:

کم آبی باعث تسریع روند و بروز پیری پوست و چین و چروک ها می شود. بهتر است روزانه حدوداً ۸ لیوان آب بنوشید تا بدن را هیدراته و آب رسانی کنید.

نوشیدن آب

هشتم، ورزش کردن:

ورزش روزانه باعث افزایش گردش خون خواهد شد. افزایش گردش خون باعث سالم تر نگه داشتن پوست شده و با این کار می‌ توانید پوستی جوان تر داشته باشید.

نهم، سیگار نکشید:

اگر سیگار نکشید، به پوست فرصت می دهید تا خود را ترمیم کند. طبق پژوهش‌ های صورت گرفته مشخص شده شرکت‌ کنندگانی که سیگار را ترک کردند، متوجه شدند که پوست آن ها پس از ترک جوان تر شده است.

دهم، کنترل استرس:

پیاده‌روی در طبیعت، یوگا و ورزش هایی از این قبیل برای مقابله با استرس بسیار مفید هستند. به جهت کاهش استرس خود روشی را پیدا کنید که برای شما موثر بوده و آن را به عادت تبدیل کنید.

سخن پایانی:

اگر هنوز هیچ کدام از علائم پیری که در بالا گفته شد را مشاهده نکنید؛ یا اگر متاسفانه دچار این عارضه شده اید و میخواهید علائم آن را کم کنید، بهتر است همواره از ضدآفتاب ها مرطوب کننده ها استفاده کنید.

درباره fatemehaz

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *