استفاده کردن از ماسک های ورقه ای راهی لذت بخش و همچنین آرامش بخش جهت بهبود پوست صورت می باشد. با وجود انواع مختلفی از ماسک ها، ماسک های ورقه ای از محبوبیت خاصی در بین مردم برخوردارند و دلیل این امر استفاده آسان از آن ها می باشد. این ماسک ‌ها از پارچه هایی شبیه به حالت پوست صورت درست شده و قسمت هایی از آن که بر روی چشم، بینی و دهان قرار می گیرند بریده شده است و به مایع مغزی و یا اسانسی آغشته شده اند. این پارچه همانند یک مانع عمل کرده که از خروج مواد مغذی جلوگیری نموده و باعث تأثیر حداکثری ماسک خواهد شد. اگر تمایل به استفاده از این نوع ماسک ها را دارید، باید در ابتدا نوع پوست خود را مشخص نموده و بر اساس آن ماسک را انتخاب کنید و بر طبق راهنمایی که در زیر ما برای شما شرح داده‌ ایم، پیش بروید.

قسمت اول، انتخاب ماسک مناسب:

 • قدم اول، انتخاب ماسکی با ترکیبات طبیعی بهتر است:

پیش از انتخاب هر نوع ماسکی، به ترکیبات آن توجه کنید. مواد طبیعی برای هر نوع پوستی تاثیرگذاری بیشتری دارد. ماسک هایی را انتخاب کنید که کلمه ارگانیک بر روی آن ها حک شده باشد. مانند ماسک هایی که دارای عصاره کیوی و یا آلوئه ورا هستند. از ماسک‌ هایی که رنگ ‌های مصنوعی، روغن های معدنی یا پارابن دارند استفاده نکنید؛ چرا که می توانند به پوست آسیب برسانند. آلوورا خاصیت مرطوب کنندگی و پاکسازی داشته که می‌تواند باعث بهبود جای زخم گردد؛ آکنه را کاهش داده و در نتیجه از پیری جلوگیری کند. درنتیجه می تواند پوست را صاف و سفت نمایند.

 • قدم دوم، پوست خشک را با مرطوب کردن بهبود بخشید:

مرطوب کننده ها می توانند باعث آب رسانی منافذ شده و در نتیجه موجب کاهش خطوط موجود بر روی پوست شوند. از ماسک های ورقه ای که مرطوب کننده هایی مثل هیالورونیک اسید، بوتیلین گلیکول و گلیسیرین دارند، استفاده نمایید تا از پوسته پوسته شدن پوست خود جلوگیری کنید.  نحوه استفاده از ماسک ورقه ای

 • قدم سوم، از بین بردن آکنه ها با ماسک عصاره حلزون:

این راه حلی مناسب برای افرادی می باشد که دارای آکنه هستند؛ چرا که به آب رسانی پوست کمک زیادی کرده و موجب درمان پوست آسیب دیده شده و آن را نرم خواهند کرد. اگر قسمتی از پوست شما باز شده، ماسک های ورقه ای ژلی تاثیرگذارتر از ماسک های ورقه ای پنبه ای معمولی برای این مشکل می باشند. عصاره حلزون مناسب افرادی بوده که دارای پوست معمولی هستند.

بیشتر بدانید: در ساخت ماسک های خانگی چه نکاتی مهم هستند؟

 • قدم چهارم، برای پوست های چرب بهتر است از ماسک‌ ماست استفاده کنید:

این ماسک، موجب کاهش منافذ باز شده و در نتیجه تولید چربی پوست را کنترل می نماید. علاوه بر آن، ماست مانند یک لایه ‌بردار عمل کرده و به خوبی می ‌تواند موجب تمیز شدن منافذ موجود بر روی پوست گردد.

 • قدم پنجم، برای تسکین پوست می توانید از ماسک ژله ای شفاف استفاده نمایید:

این ماسک ها موجب مرطوب و تسکین دهندگی مناطق منتهی به پوست شده و پس از استفاده ی آن ها، پوست را به خوبی نرم و مرطوب خواهند کرد. این ماسک ‌ها مناسب کسانی می باشد که دچار مشکلات پوستی همانند اگزما هستند.

 • قدم ششم، از ماسک آب رسان طبیعی جهت پوست مختلط استفاده کنید:

اگر پیشانی و بر روی بینی شما چرب می باشد، اما دیگر نقاط صورت تان خشک است؛ بهتر است از ماسک های پاک کننده و آب رسان استفاده نمایید. بهتر است که این ماسک از مواد طبیعی متشکل شده باشد و همزمان به سم زدایی و مرطوب کردن پوست بپردازد.

 • هفتم، دقت به برچسب روی محصول مهم است:

به طور معمول، بر روی بسته بندی ماسک های ورقه ای، نوع مناسب پوست برای ماسک درج شده است. جهت پی بردن به این موضوع باید اطلاعات موجود بر روی بسته بندی را به دقت مطالعه کرد.

 • هشتم، نظرات کاربران را از سایت های مختلف بخوانید:

با توجه به آن که ماسک های ورقه ای انواع زیادی دارند، جهت انتخاب بین چند نوع از آن ها نظر افراد را درباره ماسک ها خوانده و ماسکی را انتخاب نمایید که افراد از آن رضایت بیشتری دارند.

قسمت دوم از نحوه ی استفاده از ماسک های ورقه ای، پاک کردن پوست:

 • قدم اول، شست و شوی صورت را فراموش نکنید:

پیش از استفاده از هر نوع ماسکی باید پوست و صورت خود را شست و شو داده تا برای این کار آماده شود. می ‌توان با یک شوینده مناسب و آب گرم، کف درست کرده و بر روی صورت ماساژ داده و سپس آن را شسته و با حوله ای خشک نمایید.

اگر دارای پوستی چرب هستید، بهتر است از شوینده ی مخصوص پوست چرب استفاده نمایید تا منافذ را به طور عمیق تمیز کرده و ph پوست را تنظیم کنید.

اگر دارای پوست خشک و یا مختلطی هستید، باید از شوینده هایی استفاده نمایید که آب رسان هستند تا آلودگی ها را بدون از بین بردن چربی پوست پاک نمایند.

در صورت داشتن پوست حساس، از شوینده های کرمی غلیظ استفاده کنید که موجب تنظیم کردن ph پوست گردند.

 • قدم دوم، استفاده از تونر را از یاد نبرید:

تونر موجب پاکسازی بیشتر پوست شده و منافذ را کوچک و در نتیجه پوست را کنترل می نماید. همچنین می‌ تواند موجب پاک کردن هر نوع آلودگی باقی مانده از سطح پوست گردد. چند قطره از تونر را بر روی تکه ای پنبه بریزید و روی پوست صورت به صورت دورانی ماساژ دهید. این کار پوست را جهت تأثیرگذاری بیشتر ماسک آماده خواهد کرد. وجود عصاره بابونه، خیار، آلوورا، اسطوخودوس و یا هیالورونیک اسید در ماسک، مناسب برای هر نوع پوستی می باشد.

اگر دارای پوست چربی هستید، از تونری استفاده کنید که حاوی عصاره درخت چای یا صندل است.

اگر پوست معمولی و مختلط دارید، باید از تونر هایی استفاده کنید که حاوی عصاره ی نارون گیاهی یا بید باشد.

در صورت داشتن پوست خشک و حساس، می توانید از تونر گل همیشه بهار استفاده نمایید.

 • قدم سوم، بسته ماسک را باز نموده و مایع آن را بر روی پوست صورت ماساژ دهید:

ماسک ورقه ای آمستریس

توجه داشته باشید که ماسک ورقه ای را از بسته خارج کرده و مایع آن را به کف دست بریزید. سپس ماسک را به داخل بسته برگردانده و مایع کف دست را بر روی صورت و دست و همچنین گردن به صورت دورانی ماساژ دهید.

قسمت سوم از نحوه ی استفاده از ماسک های ورقه ای، استفاده از ماسک:

 • قدم اول، گذاشتن ماسک بر روی صورت:

پس از خارج کردن ماسک از بسته، آن را به طور کامل باز نمایید. سپس آن را روی صورت گذاشته و توجه داشته باشید که بخش های بریده شده، یعنی چشم، بینی و دهان را به درستی بر روی صورت قرار دهید. چند ثانیه ماسک را بر روی پوست و صورت فشار داده تا به خوبی جذب پوست شوند و کاملاً با پوست در تماس باشند.

بیشتر بدانید: قبل و پس از ماسک ورقه ای چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

 • قدم دوم، به مدت ۲۰ دقیقه ماسک را بر روی صورت خود رها کنید:

جهت اطلاع از مدت زمان استفاده از ماسک، اطلاعات موجود بر روی بسته بندی را مطالعه نمایید. مدت زمان استفاده اغلب ماسک‌ ها حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می باشد. شما می توانید در این مدت موسیقی دلخواه تان را گذاشته، دراز کشیده و بگذارید تا ماسک کار خود را انجام دهد. امکان دارد که اگر ماسک را برای مدت بیشتری بر روی پوست بگذارید، خشک شده و در نتیجه رطوبت پوست را بگیرد. پس بهتر است که ساعت زنگ گذاشته تا بیشتر از زمان لازم آن را بر روی صورت نگذارید.

 • قدم سوم، برداشتن ماسک:

پس از آن که مدت زمان استفاده از ماسک به پایان رسید، آن را از قسمت چانه بلند نموده و به سمت بالا بکشید تا به طور کلی از پوست جدا گردد.

قسمت چهارم از نحوه ی استفاده از ماسک های ورقه ای، نگه داشتن مواد مغذی موجود در ماسک:

 • قدم اول، ماساژ دادن مایع باقی مانده از ماسک بر روی صورت:

مواد مغذی درون ماسک برای پوست بسیار عالی بوده؛ در نتیجه پس از برداشتن ماسک، آن را از روی صورت پاک نکرده و یا نشویید؛ بلکه با انگشتان خود، باقی مانده آن را بر روی پوست ماساژ دهید.

 • قدم دوم، حفظ کردن خواص ماسک با استفاده از یک مرطوب کننده مناسب:

هنگامی که بیشتر مایع باقی مانده جذب پوست شود، مقداری از مرطوب کننده، سرم یا کرمی که پایه چرب داشته باشد را به صورت دورانی بر روی صورت خود ماساژ دهید. این کار موجب می شود تا مواد مغذی که درون ماسک بوده در پوست حفظ شود. اگر بر روی پوست شما کدر، چروک و یا حتی لکه های تیره مشاهده می شود، می توانید از یک مرطوب کننده یا سرم جهت آب رسانی آن استفاده نمایید.

اگر پوست خشکی دارید، از یک کرم جهت مرطوب کردن آن استفاده نمایید.

بهتر است برای پوست حساس، از مرطوب کننده های چرب استفاده نمایید.

ماسک ورقه ایبیشتر بدانید: رازهای مهم درباره ی ماسک های ورقه ای و نحوه استفاده از آن ها

اگر نمی دانید کدام مرطوب کننده برای پوست شما مناسب تر است؛ بهتر است که از لوسیون هایی که غیر مولد جوش یا غیر کومودون می باشند، استفاده نمایید.

 • قدم سوم، فراموش نکنید ضدآفتاب بزنید.

ماسک های ورقه ای دارای فواید بیشماری هستند؛ اما نمی توانند پوست را در برابر نور خورشید حفاظت نمایند. در نتیجه پس از استفاده در روز، حتماً از ضدآفتاب یا محصولاتی استفاده نمایید که دارای spf می باشند تا در تمام روز از پوست خود در برابر نور آفتاب حفاظت کنید. توجه داشته باشید که کرم ضد آفتاب را باید هر دو ساعت یکبار تمدید کنید. اگر مرطوب کننده شما دارای spf بود، نیازی به استفاده از ضدآفتاب نخواهید داشت.

 • قدم چهارم، هر چند بار که می خواهید در هفته از ماسک ورقه ای استفاده نمایید:

ماسک های ورقه ای ترکیباتی دارند که برای پوست مفید هستند، پس با مصرف آن ها مشکلی برای شما و پوست تان پیش نخواهد آمد. در نتیجه برای گرفتن نتیجه بهتر و بیشتر، یک تا دوبار در هفته ماسک را استفاده کنید و یا هر زمانی که احساس کردید پوست نیاز دارد این کار را انجام دهید.

درباره fatemehaz

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *