فواید جلبک دریایی:

توجه به زیبایى و مشکلات ناشى از بالا رفتن سن و ظهور پیری در چهره انسان، دانشمندان را به تحقیق و کشف راه‌ حل‌ هایی براى مبارزه با تأثیرات سن بر پیری پوست وا داشت. با کشف جلبک دریایی محصولاتی تولید شد که همه افراد علاقمند به زیبایی و جوانی برای استفاده از محصولات ماسک جلبک دریایی کشف شده مصمم تر شدند. با توجه به این که اقیانوس ‌ها سرشار از ویتامین ‌ها، مواد و املاح معدنى بسیار با ارزشی هستند و به طور فراوان در گیاهان دریایى و انواع گونه ‌های جلبک دریایی یافت می ‌شود. تحقیقات و تلاش ‌های متخصصین لابراتور در درمان، زیبایی و جوانسازی پوست بسیار رضایت بخش و نتیجه بخش بود.

در این نوع مراقبت از پوست، به دلیل وجود ترکیب نمک ‌های معدنی، عناصر کمیاب و آمینو اسید های موجود در ماسک جلبک دریایی به رطوبت رسانی پوست بهبود می ‌بخشد، بازسازی و احیای سلول‌ های پوستی به تولید دوباره کلاژن کمک کرده و باعث قوام، نرمی و شادابی و درخشش پوست می‌ شود.

ماسک جلبک دریایی چیست؟

ماسک جلبک دریایی، موثرترین و کم هزینه ترین روشی می باشد که می توانید برای زیبایی و جوانسازی پوستتان از آن استفاده کنید. این ماسک با دارا بودن مواد معدنی و مغذی نه تنها رطوبت مورد نیاز پوست را فراهم می کند بلکه با افزایش کلاژن سازی پوست باعث نرمی، لطافت و درخشندگی پوست می ‌شود.

شما می ‌توانید خودتان در خانه این ماسک اعجاب انگیز را تهیه کنید البته راه ساده تری نیز وجود دارد و آن استفاده از ماسک های آماده جلبک دریایی است.  این ماسک ها حاوی مواد معدنی است که از دریا استخراج شده و کاملا خالص و طبیعی می‌ باشد. ماسک جلبک با رساندن مواد مغذی مورد نیاز پوست باعث بهبود پوست شما خواهد شد. این ماسک برای پوست‌ های مختلط مناسب بوده و خاصیت روشن ‌کنندگی و جوانسازی پوست را دارد.

خواص جلبک دریایی برای پوست:

 • اول، ضد التهاب و ضد جوش است و جوش ها را درمان می کند.
 • دوم، پوست تحریک شده را تسکین می دهد.
 • سوم، رطوبت را در لایه های عمقی پوست نگه می دارد و در نتیجه درمانی طبیعی برای پوست های خشک است.
 • چهارم، جریان خون را در پوست بالا می برد و پوست را صاف و درخشان می کند.
 • پنجم، به علت دارا بودن آنتى اکسیدان، ضد پیری و باز سازى کننده پوست است.
 • ششم، خطوط و چروک های پوست را محو می کند.
 • هفتم، تمام مواد مغذی ضروری مورد نیاز انواع ترکیب پوست را بطور طبیعی تامین می کند.

کاهش جوش صورت با جلبک دریایی

فراموش نکنید که قبل از قرار دادن ماسک جلبک روی پوست، تست ۲۴ ساعته روی بازویتان انجام دهید.

نکاتی در رابطه با ماسک جلبک دریایی و خواص آن برای پوست:

در صورتی که قصد دارید از ماسک جلبک دریایی استفاده کنید و از خواص آن بهره مند گردید، به مطالبی به شرح زیر دقت کنید:

 • _پیش از استفاده از ماسک جلبک، پوست خود را تمیز کنید تا ماسک بهتر به عمق پوست نفوذ کند.
 • _ماسک جلبک را به دور چشم خود هرگز نزنید.
 • _اولین بار که می خواهید از این ماسک استفاده کنید، کمی از آن را بر روی گوشه ای از پوست خود امتحان کنید تا بر روی پوست شما ایجاد حساسیت نکند.
 • _سعی کنید که هفته ای یک مرتبه به صورت مرتب از این ماسک استفاده کنید.
 • _استفاده از این ماسک برای بانوان باردار و شیر ده ممنوع می باشد.
 • _در صورت بروز آلرژی به جلبک دریایی نباید از آن استفاده کنید.
 • _از استعمال ماسک جلبک بر روی پوست ملتهب و دارای زخم خودداری کنید.

مضرات جلبک دریایی:

ویژگی مهمی که در جلبک ها نظر انسان را جلب می ‌کند رنگ‌ های گوناگون آن هاست. در گذشته، با استفاده از این ویژگی، جلبک‌ ها را به چهار دسته جلبک ‌های سبز-آبی ، سبز ، قهوه‌ ای و قرمز تقسیم می ‌کردند. گونه ‌های فراوانی از جلبک ها می ‌توانند با انتقال از نقطه ای به نقطه دیگر باعث بروز کشند قرمز شوند. در شرایط مناسب محیطی، جلبک های تک سلولی تکثیر یافته و پدیده ای به نام شکوفایی جلبکی پدید می آید که در اصطلاح به آن کشند قرمز نیز می گویند. در حقیقت شکوفایی جلبکی پدیده افزایش جمعیت فیتوپلانکتون در یک سیستم آبی است که ممکن است در آب شیرین و همچنین محیط های دریایی اتفاق بافتد.

این جلبک ها مخاط ژلاتینی قهوه ای ترشح می کنند که روی برانشی ماهی‌ ها را گرفته و باعث خفگی آن ها شده و نیز در اثر رشد زیاد و گستردگی در سطح آب از رسیدن نور و اکسیژن به اعماق دریا جلوگیری می کنند. رشد بالای این جلبک با ویژگی‌ هایی چون بوی زننده ناشی از تجزیه باکتریایی و تشکیل کف همراه است. سمی بودن این گونه جلبک ‌ها هنوز نامعلوم است. هر چند سم جلبک کوکلودینیم موجب مرگ صدف های خوراکی می شود، ولی تماس فیزیکی انسان با این جلبک منجر به آزاد سازی این سم نمی گردد. رشد و تکثیر این فیتوپلانکتون سبب مصرف زیاد اکسیژن محلول در آب شده و در نتیجه باعث مرگ و میر ماهی‌ ها می شوند.

جلبک ها رنگدانه هایی به رنگ صورتی، قرمز یا سبز دارند که در رشد زیاد آن‌ ها، آب رنگی به نظر می رسد. جلبک ‌هایی با رنگدانه قرمز، گونه ای از جلبک ‌ها هستند ولی لزوما هر جلبکی به رنگ قرمز نیست و نیز پدیده شکوفایی جلبکی الزاما با کشند همراه نیست به این جهت نام شکوفایی جلبکی به عنوان توصیفی علمی از این پدیده به کار می رود. بروز شکوفایی جلبکی پدیده‌ ای است طبیعی که به صورت کوتاه مدت در مدخل رودخانه ها؛ دریا و آب های شیرین با تجمع جلبک در آب پدیدار می شوند. جلبک ‌های فوق عمدتا گیاهان تک سلولی موسوم به فیتوپلانکتون هستند که قادرند اتصالات فشرده و قابل دیدی ایجاد کنند. اغلب فیتوپلانکتون‌ ها دارای پیگمنت های فتوسنتتیک هستند که از رنگ سبز به قهوه ای و قرمز متغیرند.

مضرات جلبک دریایی

در اثر شکوفایی جلبکی اکسیژن محلول در آب محیط کاهش یافته و در این شرایط موجودات آبزی قادر به ادامه حیات نمی باشند. از طرفی جلبک های سمی قادر به تولید بیوتوکسین هستند که مستقیما به موجودات آبزی آسیب می رسانند و در برخی از شرایط، سبب مرگ آنان می شود.

معجزه جلبک دریایی بر روی پوست:

رعایت سه نکته قبل از استفاده از ماسک جلبک:

قبل از استفاده از ماسک جلبک دریایی به نکات زیر توجه فرمایید:

نکته ی اول، انتخاب ترکیب مناسب:

برخی از مواد مغذی موجود در جلبک دریایی محلول در چربی هستند. به این معنی که برای جذب ، نیاز به نوعی چربی دارند تا جذب شوند. اما، بر اساس تحقیقات صورت گرفته، بسیاری از مواد معدنی موجود در جلبک دریایی احتمالاً با یک پایه آب بهتر جذب می شوند. بنابراین، شما می توانید برای تهیه ماسک جلبک با سه روش زیر عمل کنید:

 • اول، از ژل آلوئه ورا (که بر پایه آب است) استفاده کنید.
 • دوم، از ماست (که هم آب و هم چربی دارد) استفاده کنید.
 • سوم، در صورت در دسترس نبودن، می توانید از آب ولرم یا سرد استفاده کنید. دقت کنید از آب داغ استفاده نکنید؛ چرا که ممکن است باعث ایجاد توده شود.

نکته ی دوم: صورت خود را تمیز کنید:

پاکسازی صورت، اولین قدم مهم قبل از استفاده از هر نوع ماسک صورت پاکسازی کامل صورت می باشد؛ چرا که آلودگی ها، باقی مانده آرایش و چربی اضافی پوست از نفوذ مواد فعال به پوست جلوگیری می کنند. با این حال، نباید بیش از حد صورت خود را تمیز کنید. چون ممکن است باعث تحریک و قرمزی شود.

نکته ی سوم، به یاد داشته باشید که قبل از پلاستیکی شدن مخلوط، باید سریعاً از آن استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید که می توانید به سرعت انجام دهید، از شخصی بخواهید که به شما کمک کند.

در ادامه با تعدادی طرز تهیه ی ماسک جلبک آشنا خواهیم شد با ما همراه باشید:

طرز تهیه ماسک جلبک سفت کننده و روشن کننده پوست:

ماسک جلبک و عسل باعث آبرسانی به پوست و سفتی آن می شود و جلوی پدیدار شدن جوش های صورت را می گیرد. می توان گفت که این ماسک همه کاری برای پوست انجام می دهد. عسل خاصیت ضد عفونی، ضد قارچی و میکروب کشی دارد. همچنین دارای مقدار زیادی گلوکنیک اسید است که به تدریج باعث ازبین رفتن سلول های مرده شده و در نتیجه به داشتن پوستی درخشان کمک می کند.

ماسک جلبک دریایی

مواد لازم برای تهیه ماسک جلبک و عسل:

یک قاشق سوپ خوری جلبک دریایی خشک، دو قاشق سوپ خوری آب تمیز به همراه یک قاشق سوپ خوری عسل ارگانیک ترکیب نمایید. در صورت تمایل می توانید چند قطره روغن های معطر(مثل روغن اسطوخودوس) را که با پوست سازگار هستند، به این ترکیب اضافه کنید. جلبک دریایی خشک را در آب گرم بریزید. بیست دقیقه صبر کرده سپس آب آن را بچلانید. عسل را اضافه و خوب مخلوط کنید. در صورت تمایل چند قطره روغن که با پوست تان سازگار است را اضافه کنید. با انگشتان تمیز یا یک برس آرایشی مواد را روی صورت پخش کنید. حدود بیست دقیقه صبر کنید. صورت تان را با آب گرم بشویید و خشک کنید.

ماسک جلبک دریایی برای درمان آکنه:

خواص آنتی باکتریال و ضد التهابی عصاره جلبک دریایی در درمان آکنه بسیار موثر است.

مواد مورد نیاز: یک قاشق سوپ خوری جلبک دریایی خشک، دو قاشق سوپ خوری آب تمیز به همراه یک قاشق سوپ خوری آب آلوئه ورا. دو قاشق سوپ خوری جلبک دریایی را در آب گرم ریخته و بیست دقیقه به آن زمان دهید. سپس مایع را تخلیه کرده و از جلبک دریایی مرطوب برای تهیه ماسک صورت استفاده کنید. ژل آلوئه ورا را اضافه کنید و به خوبی آن را مخلوط کنید. ماسک صورت آماده شده را برای صورت بمالید و به آن پانزده دقیقه زمان دهید. و سپس صورت خود را با آب خنک بشویید.

ماسک جلبک برای لایه برداری و تغذیه پوست:

مواد مورد نیاز: یک قاشق غذا خوری پودر جلبک، یک قاشق غذا خوری عسل، یک قاشق غذا خوری سرکه سیب، نصف موز به همراه یک چهارم آووکادو.

اگر همه مواد را هم نداشته باشید، همچنان می توانید ماسک جلبک را درست کنید. یک یا دو مورد از مواد هم برای ساخت ماسک جلبک کافی است. ابتدا جلبک را آماده کنید. به این صورت که دو قاشق سوپ خوری جلبک دریایی خشک را در آب گرم بریزید و بیست دقیقه به آن زمان دهید. سپس مایع را تخلیه کرده و از جلبک دریایی مرطوب برای تهیه ماسک صورت استفاده کنید. همه مواد را درون یک کاسه ریخته و با یک چنگال آن ها را خوب له کنید. با انگشت، مقداری از ماسک را روی صورت (به جز اطراف چشم) پخش کنید. پانزده دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم صورتتان را بشویید و با یک روغن طبیعی پوستتان را مرطوب کنید.

ماسک روشن کننده جلبک و تخم مرغ:

​​​​​​​مواد مورد نیاز: یک زرده تخم مرغ، یک قاشق سوپ خوری روغن برداک (گیاه بابا آدم) به همراه  یک قاشق سوپ خوری جلبک دریایی خشک.

جلبک دریایی را همان طور که قبل تر گفتیم آماده کنید. تخم مرغ و روغن برداک را اضافه کنید و به خوبی مواد را با هم مخلوط کنید. ماسک تهیه شده را بر روی صورت تمیز مالیده و بعد از ده دقیقه صورت خود را با آب گرم بدون استفاده از هیچ نوع صابونی به خوبی بشویید و با یک حوله ی تمیز خشک کنید.

ماسک جلبک و خیار برای پوست خشک:

استفاده از این ماسک به شما کمک می کند تا پوست خشک خود را به راحتی آبرسانی کنید.

مواد لازم: یک عدد خیار و یک قاشق سوپ خوری پودر جلبک دریایی.

جلبک دریایی

ابتدا خیار را رنده کرده و سپس، آن را با پودر جلبک مخلوط کنید. پانزده دقیقه صبر کنید تا ماسک آماده شود. در همین حال، به آماده سازی پوست بپردازید و پوست را با تونر یا شوینده مناسب پوست خشک تمیز کنید. سپس، خط مو و ابرو را با استفاده از وازلین بپوشانید تا ماسک به آن نچسبد. سپس، با استفاده از نوک انگشتان یا قاشق آن را بر روی پوست خود  بمالید. بعد از گذشت بیست دقیقه صبر کنید تا ماسک جذب شود. سپس، با آب ولرم و شوینده مناسب آن را از روی سطح پوست پاک کنید و در پایان برای آبرسانی بهتر از کرم مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید.

ماسک جلبک قهوه ای (آلژینات):

ماسک های صورت آلژینات به این دلیل نامیده می شوند که با اسید آلژنیک یا نمک آن، سدیم آلژینات فرموله شده اند. آلژنیک اسید یک پلی ساکارید با خاصیت جذب بالا است که از جلبک های قهوه ای تهیه شده است. آب را به سرعت جذب صورت می کند و به یک ژل چسبناک تبدیل می شود و آن را پایه ای مناسب برای ماسک های لایه بردار می کند. تنها عیب آن این است که به سرعت پلاستیک می شود. بنابراین، هنگام استفاده از ماسک آلژینات باید سرعت عمل خود را افزایش دهید.

مواد لازم: یک قاشق سوپ خوری پودر جلبک قهوه ای و مقدار کمی آب.

صورت خود را تمیز کنید. بهترین راه برای آماده سازی صورت قبل از استفاده از ماسک آلژینات این است که صورت خود را با فوم شوینده بدون سولفات بشویید. سپس با استفاده از وازلین، روغن حامل یا کرم غلیظ، خط مو و ابروهای خود را محافظت کنید تا مانع چسبیدن ماسک شود. سپس پودر جلبک را با مقدار مناسبی آب یا روغن مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا مخلوط یک دست شود. سپس، وقتی آماده شد  ماسک را با یک لایه ضخیم روی تمام صورت خود بمالید. به مدت نیم ساعت صبر کنید. ماسک باید سی تا چهل دقیقه روی صورت شما بماند. وقتی زمان گفته شده تمام شد، لبه ماسک را که نزدیک به چانه است بالا بیاورید و ماسک را به صورت یک تکه جدا کنید. سپس، از یک تکه پنبه آغشته به تونر برای از بین بردن باقی مانده مواد استفاده کنید. در پایان، استفاده از مرطوب کننده را فراموش نکنید.

ماسک جلبک سبز و قهوه ای:

kelp  یک جلبک سبز معمولی تک سلولی از زیستگاه های زمینی و آبی که اغلب آب های راکد را به رنگ سبز مات در می آورد. همچنین chlorella  یک جلبک دریایی قهوه ای رنگ بزرگ که معمولاً دارای ساقه ای بلند و سفت به شکل نوارهایی با لبه پهن است. برخی از انواع آن به اندازه بسیار بزرگ رشد می کنند و جنگل های زیر آب را تشکیل می دهند که جمعیت زیادی از حیوانات را پشتیبانی می کند. در ادامه به توضیح مختصری درباره تهیه ماسک آن خواهیم پرداخت:

مواد لازم: یک دوم قاشق چای خوری پودر جلبک قهوه ای به همراه یک دوم قاشق چای خوری پودر جلبک سبز (کلرلا).

هم چنین، می توانید در این ماسک از جلبک اسپیرولینا نیز استفاده کنید. اما، توجه داشته باشید که ممکن است به طور موقت رنگ پوست را به زرد روشن تغییر دهد. یک قاشق غذاخوری ماست پر چرب یا ژل آلوئه ورا یا دو قاشق چای خوری روغن تغذیه کننده پوست و یک قطره روغن ضروری تغذیه کننده پوست.

ابتدا سطح پوست را با تونر یا یک شوینده مناسب تمیز کنید. سپس، خط مو و ابرو را با روغن وازلین بپوشانید. مواد را داخل ظرفی مناسب مخلوط کنید. با استفاده از همزن یا چنگال، مواد را خوب هم بزنید تا مخلوط یک دست شود. اگر از ماست یا ژل آلوئه ورا استفاده می کنید، معمولاً لازم است تا مقدار کمی آب هم اضافه کنید. سپس، با استفاده از قاشق، لیسک یا نوک انگشتان آن را بردارید و روی صورت و گردن خود بمالید. سپس، به صورت دورانی پوست خود را با محلول به دست آمده ماساژ دهید. بیست دقیقه صبر کنید. سپس، آن را با استفاده از آب ولرم بشویید و در پایان، استفاده از کرم مرطوب کننده را فراموش نکنید.

تفاوت جلبک های دریایی با گیاهان:

 • _جلبک ها هزار برابر بیشتر از گیاهان ید دارند.
 • _جلبک ها دارای مس، منیزیوم ،کلسیم و ویتامین های بیشتری هستند.
 • _جلبک ها با کمترین آسیب و حساسیت، بیشترین کارایی را بر روی پوست دارند.

چگونه می توان جلبک دریایی را در ایران تهیه کرد؟

اگر قصد دارید که از ماسک آماده جلبک دریایی استفاده کنید، می توانید به راحتی این ماسک را در برند های مختلف از فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی بزرگ و یا از فروشگاه های اینترنتی تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید. اما اگر می خواهید که خودتان ماسک جلبک دریایی تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید باید پودر جلبک و یا قرص آن را از عطاری ها تهیه کرده و برای تهیه ماسک مورد نظر خود مورد استفاده قرار دهید.

درباره الهه حسینی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *