جوش صورت چیست؟

یکی از مشکلات پوستی که از سنین نوجوانی شروع شده و تا انتهای جوانی یا حتی میانسالی ادامه دارد، جوش صورت یا آکنه بوده که برای درمان آن باید در ابتدا از جوش بودن این عارضه مطمئن شویم؛ چرا که بسیاری از ضایعات پوستی شبیه به جوش صورت بوده و با آن اشتباه گرفته می ‌شوند. به‌ طور کلی انواع جوش صورت در نواحی مختلفی از بدن مانند اطراف بینی، چانه، پیشانی، قسمت‌ های بالای پشت بدن، سینه و شانه‌ ها که دارای غدد سباسه هستند، دیده می‌ شوند.

انواع جوش صورت:

اغلب افراد در طول زندگی با عارضه پوستی جوش یا آکنه مواجه می شوند که این موضوع در سنین نوجوانی شایع‌ تر است. اما ابتلا به آن در بزرگسالان نیز دیده شده است. علت جوش صورت در افراد مختلف متفاوت است. در سنین نوجوانی معمولا تغییرات هورمونی سبب ایجاد جوش می‌شوند. اما به‌ طور کلی، جوش ‌ها زمانی بر روی پوست ظاهر می‌ شوند که منافذ پوست بسته شده و چربی پوست راهی برای خروج پیدا نکرده باشند. گاهی نیز بروز این مشکل ممکن است نشانه‌ای از بیماری باشد.

برای درمان انواع جوش یا آکنه، محصولات مراقبت پوست و داروهای موضعی مختلفی تولید می شوند و انواع ماسک برای جوش صورت هم در این زمینه کاربرد دارند.

انواع آکنه یا جوش صورت را می‌ توان به شرح زیر نام برد:

اول، جوش سر سفید:

یکی از شایع ‌ترین انواع آکنه صورت، جوش سر سفید است که در این حالت منافذ پوست با لایه‌ ای نازک از پوست پوشیده شده و در نتیجه سبب بروز توده ای برآمده از مواد زیر سطح پوست می ‌شود. جوش‌های سر سفید که به نام “کومدون بسته” نیز شناخته می‌شود در رنگ‌های صورتی تا قرمز تیره نیز دیده می‌شوند. این جوش ‌ها از خفیف‌ ترین نوع جوش‌ های پوستی می باشند که از ابتدای بلوغ تا دوران جوانی روی پوست ظاهر می‌شوند. مشابه این جوش در بزرگسالی نیز ایجاد می‌شود.

این مدل از جوش‌ها با انواع محصولات مراقبت پوستی مناسب (حاوی بنزوئیل پروکساید) و دارو ‌های موضعی درمان می‌ شوند. راه حل از بین بردن این نوع از جوش‌ها فشار دادن و خارج کردن چربی یا چرک آن نیست. این کار تنها سبب ایجای جای جوش و زخم می‌شود و تأثیری در باز شدن منافذ پوست ندارد و جلوگیری از بروز مجدد آن نمی‌شود.

جوش سر سفید

دوم، جوش سر سیاه:

یکی از انواع جوش صورت، جوش یا آکنه سر سیاه بوده و زمانی ظاهر می ‌شود که منافذ باز پوست با ترکیبی از سلول‌ های مرده‌ پوست و چربی اضافی که توسط غده‌ های چربی ترشح می‌ شود، مسدود باشند. این جوش ها، که به “کومدون باز” نیز شناخته می‌شوند، منافذ باز داشته و اکسید شدن در سطح این منافذ سبب تیرگی آن خواهد شد. برای درمان این جوش های سر سیاه، می‌ توان از محصولات موضعی پوست حاوی سالیسیلیک اسید و بنزوئیل پروکساید استفاده کرد و باید از ترکاندن و فشار دادن آن خودداری کرد؛ چرا که این کار باعث التهاب پوست و ایجاد اسکار (جای جوش) خواهد شد.

عواملی که سبب افزایش جوش‌های سرسیاه می‌شوند شامل سلول‌های مرده پوست، آلودگی‌های محیطی و لوازم آرایشی و بهداشتی نامناسب می‌شوند.

سوم، جوش ‌های دوران قاعدگی:

یکی از مواردی که در ارتباط با زمان بروز آکنه مطرح می‌ شود جوش ‌های دوران قاعدگی است که  برای بسیاری از خانم ها ناخوشایند بوده و حدود پنجاه تا هشتاد درصد از خانم‌ ها در دوران پیش‌ از قاعدگی را تحت تاثیر قرار می‌ دهد. در طول چرخه قاعدگی سطح هورمون ‌های بدن نوسان های  شدید پیدا می‌ کند؛ به طوری که قبل از تاریخ شروع قاعدگی، تولید پروژسترون در بدن کاهش پیدا کرده و در مقابل سطح استروژن (هورمون‌ های جنسی) افزایش می‌ یابد.

این نوسان  و به هم خوردگی هورمون‌ ها و عدم تعادل آن در بدن منجر به تحریک فعالیت غدد چربی می ‌شود. در نتیجه تولید سبوم بیش از حد می‌ تواند منافذ پوست شما را مسدود کرده و سبب ایجاد آکنه شود. این نوع از آکنه ‌ها که به آکنه دوره‌ ای معروف هستند معمولا در امتداد خط فک، اطراف ناحیه چانه، گردن و گونه‌ های فرد پدیدار می شوند.

انواع آکنه دوره قاعدگی به صورت کیست‌ های ریز یا بزرگ به رنگ قرمز یا هم رنگ پوست و گاهی سر سفید نمایان می شوند  و در بسیاری از مواقع بسیار دردناک و ملتهب هستند. نکته قابل توجه این است که باید از فشار دادن و دستکاری این نوع جوش‌ ها نیز خودداری شود؛ چرا که موجب افزایش التهاب و عفونت شده و جای زخم یا اسکار بر روی پوست باقی می ‌گذارند.

چهارم، جوش چرکی (پوسچول) و جوش قرمز(پاپول):

این نوع عارضه پوستی در واقع آکنه‌ ی التهابی است که با بسته شدن منافذ پوست و رشد باکتری، ناحیه اطراف آن دچار برآمدگی، التهاب، قرمزی و تورم می ‌شود. در ادامه به صورت اختصاصی به شرح هرکدام از این دو نوع جوش می‌پردازیم:

پاسچول‌ها یا جوش‌های چرکی

این نوع جوش‌ها‌ برجستگی‌های بزرگ و قرمز رنگ با مرکز زرد یا سفید هستند. مرکز سفید و زرد در کنار پوست ملتهب اطراف جوش‌ها نشان‌دهنده چرکی بودن جوش‌های پاسچول هستند. در قسمت قفسه سینه، صورت یا کمر این جوش‌ها بیشتر دیده می‌شوند. جمع شدن سلول‌های ایمنی و باکتری روی منافذ پوست یا تغییرات هورمونی دلیل بروز این عارضه هستند.

این جوش‌ها، زیرپوستی هستند با این تفاوت که سرآن‌ها چرکین و از پوست بیرون زده است. پیشنهاد می‌شود به هیچ‌ وجه این جوش‌ها را فشار ندهید زیرا باکتری‌های داخل جوش روی سطح پوست گسترده می‌شوند و آسیب بیشتری ایجاد می‌شود. در اثر فشار دادن این جوش‌ها در آینده پوستتان دچار لک‌های تیره و زخم می‌شود.

پاپول‌ها

جوش‌های پاپول نیز برجستگی‌های کوچک و قرمز یا صورتی رنگ هستند که در اثر بسته شدن منافذ پوست با سلول‌های مرده یا چربی بوجود می‌آیند. جوش پاپول در زیر سطح پوست ایجاد می‌شود و محل آن سفت و برآمده به نظر می‌آید. هرگز این جوش‌ها را فشار ندهید، زیرا این جوش‌ها معمولا دارای باکتری‌هایی به نام کاتی باکتریوم هستند. در صورت فشار دادن جوش، باکتری‌ها از آن بیرون آمده و به داخل پوست اطراف نفوذ می‌کنند و آسیب و التهاب پوست را تشدید می‌کند.

زیاد شدن پاپول‌ها، ممکن است نشان‌دهنده وجود آکنه متوسط یا شدید باشد که نیاز به درمانی طولانی‌تر و قوی‌تر دارد. پاپول‌ها در اثر تحریک جوش‌هاى سر سیاه و یا جوش‌های سر سفید ایجاد می‌شوند و باعث آسیب پوست اطراف خود و بروز التهاب می‌شوند. شما می‌توانید برای پیشگیری و درمان این نوع از جوش‌ها ، به مواردی چون مراقبت‌ های روزانه پوست و تغییر سبک زندگی بیشتر توجه نمایید.

پنجم، جوش ندولار و آکنه کیستیک:

این نوع جوش‌ ها از شدید ترین انواع جوش صورت شناخته شده اند که سبب عوارض پوستی شدید و زخم‌ های دائمی می‌ شوند زیرا معمولا با عفونت همراه هستند. مسدود شدن منافذ پوست در اثر تجمع چربی ها و سلول‌ های مرده پوست سبب رشد باکتری کاتی باکتریوم داخل این منافذ شده و آن ناحیه از پوست را عفونی، قرمز و متورم می کند.

در زمان پدیدار شدن این عارضه اگر عفونت به عمق پوست نفوذ کند، سبب بروز یک برآمدگی بزرگتر از سایر انواع جوش خواهد شد که با خارش همراه است. این نوع از جوش‌ها آسیب‌زننده‌تر هستند، زیرا اغلب می‌ترکد و تخلیه چرک‌های آن باعث آلودگی پوست اطراف و تشدید آسیب می‌شود. استفاده از دارو های موضعی در درمان این نوع جوش ‌ها تاثیر کمی دارند؛ از این‌ رو برای درمان ندولار‌ها و کیستیک ‌ها باید به متخصص پوست مراجعه کرد.

جوش صورت

ششم، جوش ‌های صورت در دوران میانسالی:

آکنه یک بیماری شایع پوستی است که جدا از اینکه در چه سنی ایجاد شود، می‌ تواند بسیار آزار دهنده باشد مخصوصا هنگامی که در دوران بزرگسالی با انواع مختلف جوش مواجه شوید. آکنه بزرگسالان گاهی در سنین سی تا پنجاه سالگی نیز به وجود می آیند به طوری که ممکن است شخص در دوران نوجوانی آکنه نداشته باشد ولی در دوران میانسالی به این عارضه پوستی مبتلا گردد. دلایل ایجاد آکنه در بزرگسالان زیاد است؛ اما علل بروز آن در زنان پیچیده تر است که ما به چند مورد از عوامل آن اشاره خواهیم کرد:

  • – آلودگی‌ ها و اشعه ماورا بنفش بر روی پوست تاثیر مخرب دارند؛ چرا که آلودگی بیش از اندازه پوست صورت، موجب بسته شدن منافذ پوست شده و اشعه ماورابنفش نیز با خشک کردن پوست موجب تولید سبوم اضافی بر روی پوست و ایجاد آکنه می‌ شود.
  • – تغییرات و نوسان‌ های هورمونی و فاکتور های مربوط به هورمون‌ های استروژن و پروژسترون که در زنان شایع است و همچنین تغییرات هورمونی به دلیل باروری، یائسگی، تغییر در مصرف بعضی از داروها مانند داروهای ضد بارداری و بروز چرخه قاعدگی در ایجاد آکنه تاثیر گذار است.
  • – استفاده از محصولات مراقبتی پوست و موی نامناسب از دیگر عوامل ایجاد آکنه هستند. سهل انگاری در انتخاب محصولات مناسب با نوع پوست می ‌تواند در بروز یا تشدید این عارضه پوستی تاثیرگذار باشد. در هنگام خرید محصولات آرایشی و بهداشتی به تاریخ انقضای آن دقت نمایید، مواد آرایشی فاسد تأثیر مخرب روی پوست دارند.

برای پاک کردن آرایش نیز لازم است تا حتما از مواد پاک‌کننده مناسب و مرغوب استفاده کنید تا رطوبت پوست حفظ شود و   اثرات مواد آرایشی به‌طور کامل از بین بروند.

  • – تحقیقات زیادی نشان داده است که بین استرس و آکنه رابطه مستقیم وجود دارد، وقتی دچار استرس می‌ شویم؛ سطح هورمون ایجاد کننده آکنه به نام آندروژن در بدن افزایش می‌ باید که این امر غدد چربی و فولیکول‌ های مو را تحریک کرده و در بروز آکنه نقش اساسی دارند.
  • – واکنش آلرژیک بعضی از افراد به مصرف برخی از غذا های خاص مانند غذا های سرخ شده، کافئین، لبنیات و شکلات می‌ تواند موجب بروز آکنه شوند. غذاهای چرب، شیرینی و فست فودها نیز  سبب ایجاد جوش در نواحی مختلفی از بدن می‌شوند. مصرف برخی غذاهای حساسیت‌زا نیز در صورت یا دیگر نواحی بدن جوش ایجاد می‌کنند. این جوش‌ها معمولا موقتی هستند و اگر آن‌ها را دست‌کاری نکنید خیلی زود از بین خواهند رفت.
  • – در تعداد کمی از بزرگسالان، علل ایجاد آکنه ناشی از یک بیماری پنهان است که تشخیص داده نشده. به طور مثال در زنان، بیماری به نام سندروم پلی کیستیک  اغلب زمینه ساز بروز آکنه مزمن یا مقاوم به درمان است.
  • – پاکسازی و شستن بیش از اندازه پوست صورت موجب خشک شدن پوست شده که این امر موجب می ‌شود تا پوست برای جبران خشکی سبوم بیشتری تولید کند؛ در نتیجه پوست چرب‌ تر شده و آکنه ایجاد می‌ شود.
  • _مصرف برخی داروها دارای عوارضی است که به صورت عارضه پوستی و در قالب آکنه بروز پیدا می‌ کنند.
  • – سابقه ژنتیک و خانوادگی نیز می‌ تواند در ایجاد آکنه در بزرگسالی نقش مهمی داشته باشد.

وجود جوش در نقاط مختلف صورت نشانه چیست؟

جوش یا آکنه صورت در نقاط مختلفی از صورت نمایان می‌ شود که علت جوش صورت در افراد مختلف متفاوت است. بسیاری از افراد این سوال را در ذهن دارند که جوش صورت در نواحی مختلف نشانه چیست؟ در پاسخ به این سوال، می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جوش در نقاط مختلف صورت

_جوش ناحیه پیشانی: 

مشکلات سیستم گوارشی ناشی از مصرف زیاد شکلات و مواد غذایی با درصد چربی بالا می تواند باعث ایجاد جوش برروی پوست شود. درست غذا نخوردن نیز سبب ایجاد جوش در این ناحیه می‌شود.

مشکلات سیستم گوارشی بر متابولیسم بدن فرد تأثیر می‌گذارد و آن را ضعیف می‌کند. درمان جوش در ناحیه پیشانی نیاز به اقداماتی دارد. تصحیح برنامه غذایی و استفاده بیشتر از سبزیجات و میوه تازه، کنار گذاشتن خوراکی‌های صنعتی، فست فودها، نمک، شکر و قند در کم شدن جوش‌های ناحیه پیشانی بسیار مؤثرند. در برنامه روزانه خود ورزش، استفاده از آب و خواب کافی را بگنجانید و از تنش‌های استرس‌زا دوری کنید تا این عارضه در ناحیه پیشانی شما کمتر پیش بیاید.

_جوش بین ابروها (ناحیه بالایی بینی):

مشکل کبد ناشی از مصرف زیاد نوشیدنی ‌های الکلی و لبنیات و همچنین آلرژی نسبت به مواد غذایی خاص می تواند باعث پدیدار شدن جوش شود. برنامه غذایی خود را بررسی کنید، مواد غذایی تازه و آب کافی استفاده نمایید و از خوراکی‌های حساسیت‌زا پرهیز نمایید تا ایجاد این مشکل را کم نمایید.

_جوش نزدیک گوش و نواحی تیره و سیاه اطراف چشم:

مشکل کلیه ناشی از مصرف زیاد قهوه، چای و نمک می تواند باعث ایجاد جوش در این ناحیه شود. جهت اصلاح جوش‌های این ناحیه، خوراکی‌هایی مانند خیار، هندوانه و کدو را در رژیم غذایی خود قرار دهید. پنیر، غذاهای فرآوری شده، سیگار و الکل را کنار بگذارید و پیاده‌روی را در برنامه خود بگنجانید. مواد آرایشی که اطراف چشمتان را آزار می‌دهد کنار بگذارید و یا آن‌ها را تعویض نمایید.

_جوش نوک بینی:

مشکل قلب ناشی از چربی ‌های بد و فشار خون بالا می تواند باعث بروز این عارضه شود. در این حالت قلب ممکن است کمبود ویتامین B و پروتئین داشته باشد. در بانوان، تغییرات در سیستم تولیدمثل یا تخمدان‌ها سبب بروز این مشکل می‌شود.

جهت کنترل این بیماری ادویه‌هایی مانند سیر و فلفل را از برنامه غذاییتان حذف کنید. مصرف گوشت قرمز را کاهش و در عوض، میوه و سبزیجات تازه و ماهی را در برنامه غذاییتان افزایش دهید. ورزش و پیاده‌روی روزانه را فراموش نکنید. گردش خون منظم و کافی، کمبود مواد غذایی در پوست را از بین می‌برد و این عارضه به مرور کم می‌شود.

_جوش گونه‌ ها:

مشکل سیستم تنفسی ناشی از استعمال سیگار باعث پدیدار شدن جوش در این نواحی می شود. همچنین جوش در این ناحیه از صورت، به دلیل عدم تعادل هورمونی، مشکلات ریوی، مشکلات قلبی و بروز آسیب در طحال و سیستم گوارشی نیز بوجود می‌آید.  ممکن است بانوان در دوران پریودی جوش‌های هورمونی در این ناحیه بزنند که مربوط به دلایل ذکر شده نمی‌شود و پس از گذراندن دوره خود، به راحتی از بین می‌روند.

درمان و کنترل این بیماری با ورزش منظم، تعویض رویه بالش به صورت مرتب، استفاده از شوینده‌های هایپوآلرژیک، استفاده از ضد آفتاب مناسب قابل انجام است. همچنین از آرایش زیاد و پرخوری پرهیز کنید تا ایجاد جوش در این ناحیه را بتوانید کمتر نمایید.

_جوش نزدیک به چانه (زیر گونه ‌ها):

مشکل هورمونی ناشی از استرس و رژیم غذایی نامناسب باعث پدیدار شدن جوش در این قسمت می شود. در برنامه غذاییتان گردو، دانه کتان، ماهی‌های چرب، چای سبز و چای نعناع را بگنجانید و شکر را حذف کنید تا این بیماری را کنترل نمایید. همچنین می‌توانید با ورزش منظم و روزانه درمانتان را تسریع ببخشید.

_جوش چانه:

به هم خوردگی هورمون ها و اضطراب باعث این عارضه می شود .

_جوش گردن:

وجود بیماری و مبارزه بدن با باکتری و ویروس باعث ایجاد جوش این ناحیه می شود. جهت جلوگیری از بروز این مشکل، نفس‌های منظم و عمیق بکشید و همچنین آب کافی بنوشید با کمی تحمل، اثری از جوش‌ها باقی نمی‌ماند.

بنابراین اگر با جوش صورت در ناحیه‌ های مختلف صورت مواجه شدید، می‌ توانید متوجه شوید که جوش صورت نشانه چیست و با توجه به نوع مشکل، به درمان آن اقدام کنید.

علت جوش های دردناک صورت چیست؟

اگر به دنبال علت زیاد شدن جوش صورت خود هستید، ابتدا با متخصص پوست خود صحبت کنید تا در مورد رفتارهای خود بحث کرده و نگرشی تخصصی براساس پوست خود کسب کنید. همچنین در مقابله با آکنه بزرگسالان، مردان و زنان به یک اندازه باید موارد زیر را در کنار سایر پیشنهاد های پزشک ارزیابی کنند. تعجب آور نیست که یک برنامه متشکل از رفتارهای سالم منجر به سلامت پوست می شود، اما گاهی اوقات ایجاد این مشکل به راحتی ایجاد یک تغییر در محصولات مراقبت از پوست و مو نیز هست.

عواملی که می توانند باعث ایجاد جوش برروی پوست شوند به شرح زیر می باشند:

جوش های دردناک

اول، آلودگی‌ های پوست:

منظور خواب فراوان است؛ به این فکر کنید که چقدر صورت تان روی بالشت قرار دارد. تمام روغن و جرمی که هنگام خواب جمع می شود، یا از روز قبل هنوز روی پوست شماست، به داخل ملافه بالش فشرده شده و به روی منافذ صورت تان کشیده می شود. بنابراین، هر هفته حداقل یکبار روکش بالش های خود را بشویید، و حتما قبل از خواب صورت خود را تمیز و موها را از تمام فرآورده ها و چربی ها پاک کنید.

دوم، خواب کافی ندارید:

یکی از بهترین هدیه هایی که می توانید به خود بدهید، استراحت شبانه کامل بین هفت تا هشت ساعت است. این موضوع مانند یک دکمه تنظیم مجدد برای کل بدن است، چرا که همه سیستم های بدن آرامش می یابند و سلول هایتان احیا می شوند و نه تنها با از بین رفتن سیاهی‌ های زیر چشم، بلکه در تمام بخش های صورت شما نیز منعکس می گردد.

یک خواب کامل شبانه دو فایده عمده دیگر نیز دارد؛ استرس و هورمون های پرکار را بهبود می دهد. این کار میزان استرس شما را کاهش داده و از تولید بیش از حد کورتیزول جلوگیری می کند، هورمونی که به نوبه خود باعث تولید سبوم اضافی در بدن می شود. تمام چیزی که باید گفت این است که با استراحت، منافذ پوست خود را تمیز و ذهنتان را آرام نگه می دارید.

از آن جا که سلول های شما در طول شب بازسازی و ترمیم می شوند، همچنین فرصتی برای داشتن یک رژیم مراقبت از پوست فعال در طول شب وجود دارد، که بهتر است در آن از سرم، مرطوب کننده های متراکم و رتینول استفاده کنید تا پوست را محکم، شفاف و جوان نگه دارید.

سوم، رژیم غذایی نامناسب:

اگر لازم است ریشه جوش زدن خود را پیدا کنید، پس رژیم غذایی شما یکی از اولین مواردی است که باید بررسی شود. ممکن است پوست شما به بعضی از غذا ها مانند لبنیات یا کربوهیدرات ها واکنش منفی نشان دهد. از آنجایی که این مساله اغلب ژنتیکی است، سطح تحمل هر فرد نسبت به این موارد متفاوت می باشد.

شکر و کربوهیدرات های بسیار فرآوری شده سطح گلوکز را در خون افزایش می دهند، که به نوبه خود می تواند باعث افزایش تستوسترون و سایر هورمون ها در خون گردد. در این مرحله، شما از قبل می دانید که هورمون های بیش از حد فعال شده، چه بلایی بر سر پوست می توانند بیاورند. بنابراین سعی کنید مصرف غذا های بیش از حد شیرین و فرآوری شده و همچنین غلات تصفیه شده مانند نان سفید، دسر ها، غلات صبحانه، میان وعده ها، پاستا های تهیه شده با آرد سفید و همچنین سیب زمینی را کاهش دهید. فرآورده های لبنی فرآوری شده اغلب با هورمون ها اصلاح می شوند، که بسیار شگفت آور است! و به نظر می رسد که احتمال ابتلا به جوش های صورت را افزایش می دهند.

چهارم، اثر استرس بر پوست:

استرس یکی از مهم ترین دلایل ایجاد آکنه است. به این دلیل که در پاسخ به استرس بدن تولید کورتیزول و سایر هورمون ها را افزایش می دهد و این هورمون ها باعث تولید بیش از حد سبوم در پوست می گردند. با این که سبوم برای مرطوب نگه داشتن پوست و جوان بودن آن مهم است، اما مقادیر بیش از حد آن منافذ را به سرعت مسدود می کند.

پنجم، محصولات شیمیایی نامناسب برای پوست:

اکثر محصولات مراقبت از پوست غیر کمدوژن هستند؛ یعنی سبب ایجاد آکنه نمی شوند. این بدان معنی است که آن ها با موادی ساخته می شوند که سبب ایجاد کمدون یا جوش نمی شوند. با این حال، محصولات مو با این ویژگی ها تولید نمی شوند. آن ها برای موهای شما ساخته شده اند، نه برای پوست شما.

اما در یک روز گرم، یا بعد از اندکی ورزش یا یک روز طولانی در محل کار، گاهی اوقات محصولی که استفاده کرده اید می تواند با قطرات عرق روی صورت قرار بگیرد. شما هرگز متوجه آن نمی شوید، اما این اتفاق می افتد. اگر موهای خود را روی پیشانی خود می ریزید و متوجه افزایش جوش ها در امتداد ابرو می شوید، همین اتفاق رخ داده است.

کاهش جوش صورت

اگر فکر می کنید این اتفاق ممکن است برایتان بیفتد، یک دستمال مرطوب و پاک کننده را برای تمدید پاکیزگی پوست در میانه روز در جیب خود نگه دارید یا از محصولات مو محلول در آب استفاده کنید که هر شب به راحتی شسته شوند، به خصوص اگر ترجیح می دهید صبح دوش بگیرید.

ششم، کم آبی بدن:

کمبود منابع آب، توانایی بدن در ترمیم خود را مختل می کند. این بدان معناست که بدن شما می تواند سبوم اضافی تولید کند. بیش از آن چه که قبلا برای مرطوب نگه داشتن پوست تولید می کرد و این می تواند باعث مسدود شدن منافذ پوست شود. اغلب اوقات، کمبود آب بدن منجر به تجمع سلول های مرده پوست می شود که می تواند منافذ پوست را مسدود کند. با توجه به اهمیت کلی آب برای تمامی عملکرد های بدن، بهتر است آب بیشتری مصرف کنید و تا حد امکان مصرف کافئین و الکل را قطع کنید.

گذراندن زمان زیاد در معرض نور خورشید راه دیگری برای خشک شدن پوست و ایجاد مشکلاتی از این قبیل است. به خصوص اگر پوست توسط خورشید سوخته و آسیب دیده باشد. علاوه بر نوشیدن مقدار زیادی آب، حتما از کرم ضد آفتاب SPF 30+  استفاده کنید و پس از آن مرطوب کننده بزنید.

هفتم، کرم‌ های تشدید کننده جوش صورت:

اکنون، در مورد رژیم مراقبت از پوست، ضروری است که محصولات غیر کمدوژنیک را انتخاب کنید. دوز مصرفی مواد کمدوژن این روزها بیشتر از یک استاندارد صنعتی پیروی می‌کند، اما برخی از مردم در برابر برخی از مواد تشکیل دهنده واکنش متفاوتی را نشان می دهند. به طور مثال، روغن نارگیل  یک کمدوژن (ایجادکننده جوش) بسیار معروف است، اما فقط در دوزهای بالا. بنابراین، اگرچه ممکن است شما آن را به عنوان یک ماده اصلی در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست ببینید، اما ممکن است به مقدار جزیی در آن ها وجود داشته باشد. یا ممکن است وارد منافذ پوست شما شده و آن ها را مسدود کند.

اگر می خواهید در این مورد هوشیار باشید ، فقط به دنبال عبارت “غیر کمدوژنیک” در مورد هر محصول باشید. اگر این موضوع برای محصول ثابت شده باشد، با افتخار آن را روی فرآورده درج می کنند. یا می توانید محصولاتی را خریداری کنید که دارای برچسب “مخصوص پوست مستعد آکنه” هستند، چرا که این محصولات نیز معمولاً از همان نوع هستند.

هشتم، پاکسازی بیش از حد پوست:

این مورد به همراه کمبود آب بدن است؛ اگر در شستن صورت وسواس زیادی دارید، ممکن است همان مشکلی را ایجاد کنید که سعی می کنید از آن جلوگیری کنید. پوست شما بسیار باهوش است؛ خودش را تنظیم می کند و فقط به همان اندازه که برای سالم ماندن، هیدراته شدن و جوانی لازم است، سبوم تولید می کند. با این حال، وقتی آن را بیش از حد بشوییم، ابتدا بیش از حد خشک می شود و این منجر به تولید نوعی محافظ با پوست مرده و در نتیجه تولید بیش از حد سبوم می شود.

ناگهان، پوست شما بیش از حد سبوم تولید می کند که شما آن را اشتباه تلقی می کنید و بلافاصله دوباره تمیز می کنید. این موضوع به طور همیشگی به یک چرخه تبدیل می شود، بیش از حد خشک و سپس خیلی چرب شدن، بدون اینکه هرگز هماهنگی پیدا کند.

بیشتر بخوانید: بهترین و موثر ترین راه های مراقبت از پوست صورت

اگر بیش از دو بار در روز (صبح و شب) پاکسازی می کنید، فقط به این دلیل که هوا گرم است یا در اواسط روز مشغول کار هستید، یا کمی وسواس دارید، بنابراین پاک کننده خود را به یک نوع  ملایم تغییر دهید که پوست شما را از میزان مرطوب کننده لازم و طبیعی خود خالی نمی کند.

نهم، اختلال هورمونی در نوجوانان و زیاد شدن جوش:

ما درباره ی مواردی صحبت کردیم که هورمون های شما را به هم می ریزد، مانند استرس و کمبود خواب. این عدم تعادل منجر به افزایش تولید سبوم می شود که منافذ پوستی شما را به سرعت می بندد. به همین دلیل است که نوجوانان خیلی بیشتر جوش می زنند. میزان هورمون های آن ها شدیدا بهم ریخته است.

این نکته ای است که باید به آن توجه داشته باشید، به خصوص اگر مکمل های ورزشی استفاده می کنید یا شب هنگام و تا دیروقت در دفتر، کار می کنید. (یا اگر هر روز به راحتی اخبار را می خوانید.) بنابراین استراحت کنید، هر کاری می توانید برای کاهش اضطراب و استرس خود انجام دهید و در مورد مواد تغییر دهنده سطح هورمون ها انتخاب های مسئولانه تری انجام دهید. همچنین می توانید روزانه یک مکمل گیاهی ( آداپتوژن ) مصرف کنید تا به ذهن خود دفاع بیشتری در برابر اعصاب تان بدهید.

تفاوت جوش خفیف، متوسط و شدید چیست ؟

تفاوت جوش‌های خفیف، متوسط و شدید در تعداد کلی آن‌هاست. اگر حدود 20 جوش‌ سرسفید یا سرسیاه، کمتر از  15 برجستگی‌ ملتهب و کمتر از 30 ضایعه‌ برجسته قرمز و ملتهب داشته باشید،  شما در دسته افراد با جوش‌های خفیف قرار می‌گیرید. جوش‌های خفیف با روش‌های خانگی و داروهای موضعی درمان می‌شوند و نیازی به مراجعه طولانی‌مدت به پزشک ندارند.

تعداد ۲۰ تا ۱۰۰ جوش سرسفید یا سرسیاه، ۱۵ تا ۵۰ برجستگی ملتهب و ۳۰ تا ۱۲۵ ضایعه کلی برجسته و ملتهب نشان می‌دهد که شما با عارضه جوش متوسط درگیر هستید. درمان کلینیکال مناسب این عارضه است که تا چند هفته طول می‌کشد و ممکن است در ابتدا بیماری تشدید شود سپس به مرور علائم درمان ظاهر شوند.

جوش‌های شدید یا ندولوکیستیک در اثر وجود کیست‌ها یا ندول‌های متعدد ایجاد می‌شوند. این جوش‌ها ممکن است قرمز یا حتی کبود باشند و جای زخم ایجاد کنند. برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر و جدی‌تر هرچه زودتر درمان را شروع کنید. پزشک باتوجه به بیماری شما ممکن است از داروهای ضد درد و ضد التهاب استفاده نماید.

سخن پایانی

همیشه گفته‌اند پیشگیری بهتر از درمان است. با تغییر سبک زندگی و تصحیح برنامه غذایی و همچنین ورزش منظم روزانه از بروز عارضه‌ای مانند جوش‌های پوستی می‌توان جلوگیری کرد. اما درصورت ایجاد جوش‌های پوستی که به عوامل مختلفی بستگی دارند، هرچه سریع‌تر به متخصص پوست مراجعه نمایید تا تحت درمان اصولی قرار بگیرید.

درباره الهه حسینی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *