استفاده از ماسک های صورت از جمله رایج ترین شیوه ها جهت مراقبت از پوست و همچنین رفع مشکلات پوستی می باشد که دارای انواع متفاوتی است. به طور کلی ماسک های صورت به سه دسته تقسیم می ‌شوند؛ دسته اول تجاری، دسته دوم خانگی و دسته سوم بیو؛ که هر کدام از آن ها در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

نکاتی درباره ی ماسک های صورت خانگی:

همانطور که می‌ دانید ماسک ها انواع مختلفی دارند و به سه دسته ی خانگی، تجاری و بیو تقسیم شده اند. ماسک های خانگی معمولا از مواد طبیعی مانند عسل، انواع میوه و سبزیجاتی مثل خیار استفاده می شوند. توجه داشته باشید که ماسک های خانگی به اندازه ی ماسک های تجاری موثر نبوده و در حقیقت ماسک های تجاری با فرمول های خاص و با دوز مشخصی تهیه شده اند که در خانه تولید آن ها ممکن نخواهد بود.

ماسک های خانگی

ماسک های تجاری:

آن ها دارای اسانس خوش رایحه هستند و  برای استفاده در یک وعده و در انواع مختلفی تقسیم بندی و تولید می شوند. برای مثال می توانید جهت روشن کردن، شفاف و جوان سازی پوست خود از ماسک مورد علاقه خود استفاده کنید. از روغن های گیاهی و سیلیکون استفاده می ‌کنند تا به صاف و جوان کردن پوست بپردازند؛ اما تاثیر آن ها در کوتاه مدت مشاهده نخواهد شد.

ماسک شما از هر نوعی که باشد باید طریقه ی استفاده صحیح و به موقع آن را بدانید. در ادامه ی این مطلب، درباره ی ماسک های صورت خانگی و نکاتی که باید درباره آن بدانید، صحبت خواهیم کرد.

زمان مناسب جهت استفاده از ماسک صورت:

ماسک صورت مرطوب کننده باید در هر هفته دو بار بر روی پوست قرار بگیرند؛ اما اگر در آب و هوای خیلی گرم یا سرد و خشک زندگی می کنید و پوست شما خشک است، باید به طور روزانه از ماسک مرطوب کننده استفاده نمایید تا کم ‌کم به روشن کرده پوست بپردازد. همچنین  باید حاوی مواد لایه بردار و ملتهب کننده باشد که استفاده بیش از اندازه آن هم مضر است. در صورت مصرف بیش از اندازه ی ماسک های پاک‌ کننده، می توانند به پوست آسیب برسانند.

برای استفاده موثر از یک ماسک خانگی چه باید کرد؟

ابتدا باید آرایش خود را از روی پوست پاک کرده و سپس در یک فضای مرطوب و گرم مانند حمام قرار بگیرید، تا منافذ صورت شما باز گردند. شما می توانید پس از حمام کردن صورت خود را با لیف تمیز کنید تا سلول های مرده از روی پوست برداشته شده و برای ورود ترکیبات فعال راه هموار گردد. اگر تمایل دارید از نسخه مرطوب کننده کمک بگیرید، باید کمی از ماسک را روی پوست صورت و گردن خود بمالید تا جذب آن شود.

مزایای ماسک های خانگی

ماسک را بر روی صورت قرار داده و از پایین به بالا بکشید تا به پوست مواد فعال وارد شده و این کار از طریق ماساژ صورت و گردن تحقق خواهد یافت. به این امر توجه داشته باشید که نباید مواد به اطراف چشم که دارای پوستی نازک می باشد، مالیده شود؛ چرا که در این صورت احتمال دارد تا دچار تحریک و تورم گردد.

نتایج ماسک های صورت چه زمانی ظاهر می شود؟

زمانی که در حال استفاده از ماسک ها هستید، می توانید در همان لحظه اثرات آن را مشاهده کنید. پس از استفاده، پوست زیبا تر و نرم تر از قبل خواهد شد، اما تمامی این آثار ممکن است فردای آن روز از بین بروند. این آثار تنها در صورتی ماندگاری بالا پیدا می کنند که به صورت دائمی و مرتب از آن ها استفاده کرده و مواد فعال بتوانند تاثیر خود را بر روی پوست بگذارند.

از یک نوع ماسک های خانگی استفاده کنیم یا چند نوع؟!

استفاده از ماسک های متنوع بهتر است از یک نوع ماسک؛ بهترین کار آن است که بر اساس نیاز برای مثال سه نوع ماسک مرطوب کننده، روشن کننده و جوان کننده را انتخاب نموده و در هفته به نوبت هر یک از آن ها استفاده کنید. هرگز نباید پشت سر هم از دو ماسک متفاوت استفاده کرد؛ چرا که پوست نیاز دارد تا زمانی داشته باشد که مواد فعال را دریافت کرده و بر روی آن بنشیند. اگر پوست چرب و مختلطی دارید، ماسک‌ آب رسان را بر روی گونه، گردن و ماسک‌ های پاک کننده را به صورت همزمان بر روی پیشانی، بینی و چانه ماساژ دهید.

ماسک های خانگی را پس از مصرف از روی صورت بشوریم؟

پس از گذشت مدت زمان ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، بر اساس نوع ماسک، اگر از ماسک آب رسان استفاده کرده‌اید یا تقویت کننده، می توانید زمان بیشتری آن را بر روی پوست خود نگه دارید؛ اما اگر ماسک تمیز کننده باشد، آن را در مدت زمان معین پاک کنید؛ چرا که در غیر این صورت احتمال آسیب دیدن وجود خواهد داشت. در صورتی که آن را به موقع از روی پوست پاک نکنید، دچار عوارضی چون گزش و سوزش خواهید شد.

پوست های حساس نیز می توانند از ماسک خانگی استفاده کنند؛ ماسک های آرامبخش جهت استفاده از پوست های حساس مناسب می باشد. این ماسک به دلیل داشتن مواد فعال، آرام بخش و آنتی اکسیدان باعث تسکین، التهاب و حساسیت پوست خواهد شد.

ماسک های خانگی به از بین رفتن جوش های سرسیاه کمک می‌ کند:

ماسک پاک کننده باعث از بین بردن جوش های سرسیاه خواهد شد. نقاط سیاه بر روی پوست در واقع همان چربی های اکسید شده می باشند که به کمک یک ماسک پاک کننده می توان آن ها را از روی پوست پاک کرد. اما جهت برطرف کردن کامل آن باید به متخصص پوست مراجعه کرده؛ چرا که ماسک ها تنها برای پیشگیری از بروز آن ها می باشد، نه برای درمان همیشگی.

موارد استفاده از ماسک های خانگی

چند قدم برای استفاده از ماسک های خانگی:

قدم اول، در صورتی که قصد دارید از ماسک صورت کمک بگیرید نباید نگران کثیف کاری های آن باشید؛ در نتیجه لباس هایی بپوشید که کثیف شدن شان برای شما اهمیتی نداشته باشند یا حتی موهای تان را طوری ببندید که مواد بر روی صورت نریزد. با این حال بهتر است که از ماسک صورت در وان حمام استفاده نمایید.

قدم دوم، پیش از استفاده باید صورت خود را به خوبی تمیز کرده تا اثر بخشی آن را به حداکثر برسانید. بنابراین از پاک‌کننده ‌های روزمره استفاده کنید؛ این پاک کننده ها باید آلودگی ها، چربی ها و مواد آرایشی را از روی پوست صورت برطرف کنند.

قدم سوم، باید دست و پوست صورت را کمی مرطوب نمایید. توجه نمایید که نباید ماسک را در ناحیه چشم پخش کرد. ماسک علاوه بر این مورد، به یاد داشته باشید که از ماسک علاوه بر پوست صورت، باید به پوست گردن نیز منتقل گردد! اغلب افراد معمولاً پوست گردن را به فراموشی می سپارند؛ در حالی که باید از چروک شدن پوست گردن نیز جلوگیری کرد.

قدم پنجم، زمان برداشتن ماسک صورت مهم است. باید توجه کنید که به پوست فشار وارد نشود، استفاده از آب و یک پارچه یا حوله نرم جهت پاک کردن، بهترین روش می باشد.

در آخر نیز صورت را با استفاده از یک حوله تمیز خشک نمایید.

درباره fatemehaz

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *