مردم مراکش برای تشخیص روغن آرگان اصل از تقلبی که نسل به نسل در حال استفاده از آن می باشند چندان سخت نمی باشد، اما برای ما نه! روغن آرگان برای چندین قرن است که به وسیله ی مردم مراکش در پخت و پز و همینطور درمان انواع مشکلات سطحی و داخلی بدن به کار گرفته می شود؛ زیرا هم طعم آجیلی فوق‌ العاده‌ای دارد و هم فواید بی شماری برای حفظ سلامت عملکرد‌های مختلف بدن دارد.

اما تشخیص روغن آرگان اصل برای ما که بیشتر تنها آن را برای مصارف زیبایی تهیه می ‌کنیم، چندان ساده نیست. به منظور شناخت روغن آرگان اصل باید در آغاز یک شناخت کلی از این ماده معجزه‌گر بدست آورده و سپس چند کلید تشخیص روغن آرگان اصلی از تقلبی را فرا بگیرید. در ادامه ی این مطلب با توضیحی در مورد روغن آرگان آغاز می ‌کنیم و سپس به ترفند های تشخیص روغن آرگان اصل اشاره می کنیم. پس با ما همراه بمانید.

درباره ی روغن آرگان چه می دانید؟

روغن آرگان یکی از پرخاصیت‌‌ ترین و مغذی ‌ترین روغن‌های گیاهی می باشد که برای چندین قرن در مراکش به کار گرفته شده است. مردم مراکش نیازی ندارند راه ‌های تشخیص روغن آرگان اصل را فرا بگیرند؛ زیرا آن‌ ها از روغن آرگان به عنوان یکی از اصلی‌ ترین ترکیبات آشپزی استفاده می ‌نمایند. روغن آرگان نوعی روغن گیاهی و طبیعی می باشد و منشا آن هسته میوه درخت آرگان است. یعنی هسته ی میوه را می گیرند و طی فرآیندی روغن آن را استخراج خواهند کرد. اگر مراکشی ‌ها بخواهند به منظور تشخیص روغن آرگان اصل به شما تقلبی بسیار ساده برسانند، می ‌گویند این روغن طعمش آجیلی است! روغن آرگان ماده ‌ای مغذی با ارزش غذایی و درمانی بالاست، که بومی مراکش به حساب می ‌آید. با این وجود امروز رویت می کنیم که مردم سراسر دنیا به استفاده از روغن آرگان علاقمند هستند؛ زیرا روغن آرگان طیف گسترده‌ای از فواید سلامتی بالقوه نیز دارد و حتی از روغن آرگان برای ناخن نیز می توان استفاده کرد.

کاربرد ها و مصارف روغن آرگان را بشناسید:

به صورت کلی روغن آرگان از نظر کاربرد و عملکرد در سه دسته جای دارد:

 • اول، استفاده از روغن آرگان به عنوان یک ماده ی غذایی.
 • دوم، استفاده از روغن آرگان در تولید محصولات آرایشی.
 • سوم، استفاده از روغن آرگان در تولید محصولات دارویی.

کاربرد ها و مصارف روغن آرگان

با این توصیف می ‌توان فهمید که چرا تشخیص روغن آرگان اصل انقدر مهم است و حتی امروز مشاغل دارویی و زیبایی نیز به این مسئله دقت زیادی دارند. در ادامه به شما تکنیک ‌های تشخیص روغن آرگان اصل را فرا خواهیم داد. با یادگیری چند کلید تشخیص روغن آرگان اصل با تقلبی می ‌توانید به آسانی خرید این روغن را انجام داده و بیشترین منفعت را از آن ببرید.

راهنمای خرید و شناخت روغن آرگان اصل:

اگر در تشخیص اصالت این روغن اصلاً مهارت ندارید؛ این چند ترفند را یاد بگیرید و سپس برای خرید محصول روانه ی بازار یا آنلاین شاپ‌ها شوید:

فهرست ترکیبات تشکیل دهنده ی روغن آرگان اصل:

اولین روش تشخیص روغن آرگان اصل دقت به فهرست ترکیبات تشکیل دهنده روغن آرگان می باشد. یک راه تشخیص روغن آرگان اصل از تقلبی این است که قبل از خرید، به لیست ترکیبات محصول به خوبی نگاه اندازید و ببینید آیا ماده‌ای بجز ترکیبات اصلی روغن آرگان در آن وجود دارد؟ در راهنمای تشخیص اصالت به شما تاکید می‌ کنیم که از خریداری بطری دارای روغن آرگان که جز روغن آرگان ترکیبات شیمیایی دیگری نیز دارد، بپرهیزید. محصول روغن آرگان از هر برندی که باشد، باید فاقد ترکیبات شیمیایی باشد. پس کدام فهرست ترکیبات برای محصول روغن آرگان ایده‌آل خواهد بود؟

پاسخ بسیار روشن است. روغن آرگان نوعی روغن گیاهی بوده که فقط از هسته میوه آرگان گرفته می‌ شود. بنابراین روی بطری روغن باید جمله روغن آرگان 100% خالص یا روغن هسته آرگانیا اسپینوزا 100% نوشته شده باشد. به یاد داشته باشید که امکان دارد فروشنده به شما بگوید ترکیبات دیگر موجود در آن نیز مفید می باشند، اما این یک کلک است. هر نوع ترکیبات شیمیایی در ترکیب با روغن آرگان باعث کاهش فواید و اثربخشی آن خواهند شد.

قیمت اصلی روغن آرگان:

دومین راه تشخیص روغن آرگان اصل دقت به قیمت آن می باشد. میزان قیمت نه فقط راه تشخیص اصالت این روغن می باشد، بلکه درباره ی محصولات دیگر به ویژه انواع محصولات ارگانیک و اصل نیز صادق است. بیشتر محصولات مصرفی، خوراکی و … اصل قیمت بالا یا درخور همان محصول دارند.

همواره به منظور تشخیص روغن آرگان اصل به این موضوع توجه نمایید که روغن آرگان به راحتی بدست نمی ‌آید. پس روغن آرگان خالص طبیعتاً نباید خیلی ارزان باشد و اصلاً در بازار محصولات خوراکی، آرایشی و بهداشتی محصولی تحت عنوان روغن آرگان ارزان وجود خارجی ندارد! امکان دارد سوال کنید مگر تهیه روغن آرگان چقدر زحمت دارد؟

از برداشت و تامین هسته ی میوه ی آرگان تا استخراج و عرضه ی روغن آن زمان، تلاش، زحمت، هزینه گمرک و عوارض واردات زیادی صرف می ‌گردد؛ در نتیجه این محصول نسبت به روغن‌ های گیاهی دیگر که به راحتی در عطاری ‌ها پیدا می ‌شوند گران ‌تر خواهند بود. پس هوشیار باشید که زمان تشخیص روغن آرگان اصل اگر با یک بطری روغن آرگان ارزان قیمت مواجه شدید و حجم آن نیز قابل توجه بود، خوشحال نشوید. در انتخاب و خرید خود تجدید نظر نمایید، روغن را در جای خود گذاشته و از آن فروشگاه خارج شوید!

توجه به رایحه روغن آرگان اصل:

بوییدن یک روش تشخیص روغن آرگان اصل از تقلبی می باشد. از انجام این کار خجالت نکشید؛ زیرا این ترفند پیشنهاد افرادی می باشد که در تشخیص روغن آرگان اصل مهارت زیادی دارند. اما بین رایحه روغن آرگان آرایشی بهداشتی و روغن آرگان خوراکی تفاوت هست: رایحه ی روغن آرگان آرایشی و بهداشتی.

توجه به رایحه روغن آرگان اصل

عطر یا رایحه یک روغن آرگان اصل خام، آجیلی و فوق‌العاده دلپذیر می باشد. هنگامی که روغن آرگان اصل را روی پوست یا موهایتان می مالید، به سرعت جذب پوست تان گشته و سپس بوی آن از بین خواهد رفت.

رایحه ی روغن آرگان خوراکی:

روغن آرگان آشپزی کمی از نظر رایحه با محصول آرایشی و بهداشتی متفاوت است. رایحه روغن آرگان خوراکی بیشتر دوام داشته و اشتها را باز می ‌کند. به منظور مصرف روغن آرگان به شکل خوراکی هسته ‌های آرگان را برشته و آسیاب می‌ نمایند و به همین خاطر رایحه آن کمی ماندگارتر و قوی‌تر می باشد. اما این ترفند را به یاد داشته باشید، که اگر رایحه روغن خوراکی آرگان تند و بد بود اصلاً آن را مصرف نکنید. یک روغن آرگان با این دو مشخصه فاسد و غیرقابل استفاده خواهد بود.

تقلبی بودن روغن آرگان بدون بو:

احتمالاً به جز ما که عاشق بوی آجیلی روغن آرگان و روغن‌ های دیگر تهیه شده از مغز‌ها هستیم، افرادی نیز وجود دارند که از بوی روغن‌ های آجیلی و حتی گیاهی فرار می کنند. اما این گروه نیز باید دقت کنند سودجویان در تلاشند با اتکا بر این حساسیت شان به هدف خود برسند. امکان دارد زمانی که به منظور تشخیص روغن آرگان اصل سوال می ‌پرسید، فروشنده بگوید این روغن آرگان فاقد بو می باشد.

حواس تان باشد که رایحه یک روش تشخیص روغن آرگان اصل از تقلبی می باشد، درنتیجه تولید کننده حرفه‌ای هرگز تلاش برای ازبین بردن رایحه روغن آرگان نمی ‌کند. همچنین اگر کسی ادعا کرد که محصول روغن آرگان اصل است دو حالت درباره ی آن مطرح می ‌شود:

 • اول، روغن آرگان اصل نبوده و محصولی تقلبی به شما ارائه شده است.
 • دوم، روغن آرگان بیش از حد بو داده شده است.

اگر هسته ‌های میوه ی آرگان طی فرآیند آسیاب بیش از اندازه بو داده شوند، عملکرد و خاصیت درمانی، غذایی و ترمیم کنندگی خود را از دست می ‌دهند. همچنین در این باره یک روش دیگر تشخیص روغن آرگان اصل این است که روغن آرگان تقلبی بسیار رقیق است.

بررسی رنگ روغن آرگان اصل:

بررسی رنگ محصول دیگر راه تشخیص روغن آرگان اصل از تقلبی می باشد. زمانی که قصد خرید این روغن را به منظور مصارف آرایشی و بهداشتی دارید، توجه نمایید رنگ آن زرد طلایی است. همچنین اگر می‌ خواهید یک روغن آرگان خوراکی بخرید، توجه نمایید نوع پخت و پز آن رنگی شبیه به قهوه‌ای طلایی دارد. اگر رنگ روغن آرگان شما بسیار شفاف است، به چند مورد شک کنید:

 • اول، روغن بیش از حد فیلتر شده.
 • دوم، روغن تقلبی است.
 • سوم، روغن با ترکیبات شیمیایی دیگر ادغام شده.
 • چهارم، روغن بیش از اندازه گرما دیده است.

توجه به بافت روغن آرگان:

کمتر فردی است که به منظور تشخیص روغن آرگان اصل یا هر روغن گیاهی دیگری چندان به بافت آن توجه کند، اما شما این کار را انجام دهید. بومی‌های مراکش و مصرف کنندگان حرفه‌ای دیگر روغن آرگان به منظور تشخیص روغن آرگان اصل از تقلبی روی این موضوع بسیار حساس و دقیق می باشند.

یکی از نکات طلایی در تشخیص اصالت این روغن میزان صافی آن می باشد! روغن آرگان اصلی دارای بافتی ابریشمی و بسیار صاف است. به منظور یافتن صحت این امر باید روغن را تست نمایید. مقداری از روغن آرگان را روی پوست خود بمالید، اگر بلافاصله در پوست نفوذ نمود و ناپدید شد یعنی اصل است.

تشخیص روغن آرگان اصل با تست کردن:

یک روش تشخیص روغن آرگان اصل آزمودن آن روی پوست می باشد. به منظور تشخیص روغن آرگان اصل هنگامی که آن را روی پوست خود می مالید به چند نکته توجه نمایید:

 • اول، روغن آرگان اصل بعد از اعمال بر روی پوست بی درنگ جذب پوست می گردد.
 • دوم، بعد از مصرف روغن آرگان روی پوست، پوستتان لیز و خیس نخواهد ماند.
 • سوم، روغن آرگان اصل روی پوستتان چسبندگی به وجود نمی آورد و رزینی نیست.
 • چهارم، روغن آرگان اصل تحریک کننده نمی باشد و پوستتان را نخواهد سوزاند.
 • پنجم، بعد از مصرف روغن آرگان روی هر مدل پوستی، علائم تسکین دهنده آن ظاهر می ‌گردد.
 • ششم، روغن آرگان اصل روی پوست باعث ایجاد سوزش و درد نمی‌ گردد.

تشخیص روغن آرگان اصل با تست کردن

ماندگاری روغن آرگان:

روش دیگر تشخیص روغن آرگان اصل ماندگاری نه چندان زیاد آن است. اگر یک روغن آرگان اصل خریده اید و مشخصات بالا را داشته باشد خیلی دوام نیاورده و زود تمام خواهد شد. روغن اصل چرب و مومی نمی باشد، بنابراین هر روز از آن استفاده می ‌کنید و بسیار زودتر از آن چه که فکر می‌ کنید دوباره به فکر خرید یک بطری دیگر از این محصول معجزه‌گر خواهید ‌افتاد.

تشخیص روغن آرگان اصل از تقلبی با توجه به اثرات آن:

به منظور تشخیص روغن آرگان اصلی از تقلبی همیشه نیاز نمی باشد به ظواهر نگاه اندازید. کسانی که مدت ‌هاست از روغن آرگان استفاده می ‌کنند، اسرار دیگری نیز به جهت تشخیص اصالت محصول دارند. آن‌ ها می ‌گویند با توجه بر اثرات روغن نیز می‌ توان اصالت آن را تشخیص داد. روغن آرگان یکی از معدود روغن ‌هایی می باشد که فواید و اثرات مثبت آن بسیار زود خود را نشان می‌ دهند.

اما از کجا بدانیم این روغن دارای چه فوایدی است و اگر اصل باشد چه نشانه‌ هایی در پو ست، مو و سلامت کلی بدن ما بر جای می ‌گذارد؟ در ادامه با اشاره به فواید و اثرات روغن آرگان خواهید فهمید که روغن آرگان اصل چه نشانه ‌های دیگری دارد.

پوست و مو را تغذیه می‌ کند:

یکی از ترفندهای تشخیص روغن آرگان اصل این است که به اثرات آن روی پوست و مو توجه نمایید. یک روغن آرگان اصل حاوی ترکیبات مغذی و ضروری می باشد. روغن آرگان اصل سرشار از اسیدهای چرب و انواع متفاوتی از ترکیبات فنلی می باشد. عمده اسید ‌های چرب موجود در روغن آرگان را اسید اولئیک‌‌ها و اسید لینولئیک‌ها تشکیل می ‌دهند.

اگر روغن آرگان اصل خریداری کردید حدوداً 36 درصد از آن اسید لینولئیک یا امگا 6 می باشد. امگا 6 ماده مغذی می باشد که پوست، مو و حتی ارگان ‌های داخلی دیگر بدن به آن نیاز دارند. همچنین یک روغن آرگان اصل حدوداً دارای 49 درصد اسید اولئیک است. اسید اولئیک به عنوان اسید چرب شفابخش قلب مشهور است. درنتیجه اگر روغن آرگان اصل خوراکی مصرف نمایید تاثیرات مثبت آن بر عملکرد قلب خود را مشاهده خواهید کرد.

راه دیگر تشخیص روغن آرگان اصل تاثیر آن بر پوست، مو و چشم می باشد. روغن آرگان اصل منبع غنی از ویتامین E بوده و با مصرف آن در کوتاه مدت تاثیرات فوق ‌العاده‌اش در پوست، مو و چشم پدیدار خواهد شد. خواص روغن آرگان برای مو را در مقاله دیگری توضیح داده‌ایم. ویتامین E دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است، درنهایت آسیب‌ های پوستی‌ خود را نیز ترمیم خواهد نمود.

التهابات را برطرف می‌ سازد:

همانطور که اشاره نمودیم روغن آرگان دارای ترکیبات فنولی تفاوت دارد، بنابراین با داشتن منابع آنتی اکسیدانی می ‌تواند خاصیت یک داروی ضد التهاب را داشته باشد. ویتامین E موجود در این روغن، یک نوع ویتامین محلول در چربی می باشد و می ‌تواند از پوستتان در مقابل رادیکال ‌های آزاد مراقبت کند. ملاتونین و استرول‌ های گیاهی نیز دیگر آنتی اکسیدان ‌هایی می باشند که در یک روغن آرگان اصل وجود دارند. درنتیجه به منظور تشخیص روغن آرگان اصل به علائم و تغییرات التهابات پوستی‌تان توجه نمایید. آیا بهبود یافتن پوستتان را احساس می‌ کنید؟

از ابتلا به سرطان جلوگیری می ‌نماید:

حتماً در جریان باشید که یکی از علل افزایش آمار ابتلا به سرطان تغذیه نادرست و سبک زندگی افراد می باشد. چربی ‌های ترانس که در طول روز بارها با مواد غذایی متفاوت مصرف می‌ کنیم می‌ توانند موجبات بروز تغییرات مخرب و افزایش ریسک ابتلا به سرطان را فراهم نمایند. تحقیقات روی بیماران سرطانی نشان می ‌دهد، کسانی که روغن آرگان مصرف می ‌نمایند، روند مهار سلول ‌های سرطانی‌شان سرعت می ‌گیرد.

از ابتلا به سرطان جلوگیری می ‌نماید

روغن آرگان به خاطر برخورداری از منابع بزرگ آنتی اکسیدانی می ‌تواند سبب مرگ سلول ‌های سرطانی به ویژه در توده‌های سرطانی سینه و روده بزرگ گردد. جالب است بدانید که امروز دانشمندان تلاش می ‌کنند از پلی فنول‌های موجود در روغن آرگان برای مهار سلول ‌های سرطانی پروستات استفاده نمایند و شانس درمان مبتلایان به سرطان پروستات را بالا برند.

عملکرد قلب بهبود می یابد:

آیا پزشک شما توصیه کرده به منظور تقویت عملکرد قلب خود از روغن آرگان به جای چربی‌ های دیگر استفاده نمایید، اما در تشخیص روغن آرگان اصل چندان مهارت ندارید؟ اگر روغنی تحت عنوان روغن آرگان تهیه نمودید و نمی دانید اصل است یا نه به تاثیر آن در عملکرد قلب و چربی خون توجه نمایید. روغن آرگان اصل کاهش دهنده کلسترول LDL یا چربی خون بد می باشد.

پس اگر روغن آرگانی که مصرف می‌کنید اصل باشد، در آزمایش چربی خون بعدی تان حتماً مشاهده خواهید کرد که سطح LDL  به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است. همچنین مصرف خوراکی روغن آرگان باعث افزایش آنتی اکسیدان‌های خون می‌ گردد و التهابات قلبی را کم می کند.

سوالات متداول:

روغن آرگان برای پوست خوب است؟

روغن آرگان را چه به شکل خوراکی و چه به صورت موضعی می ‌توانید به منظور جلوگیری از بروز علائم پیری پوست استفاده نمایید.

روغن آرگان بدون بو وجود دارد؟

خیر؛ روغن آرگان حتماً باید رایحه‌ای خام و آجیلی داشته و اگر بد بو باشد فاسد و غیرقابل استفاده خواهد بود.

آیا روغن آرگان، پوست را آبرسانی می ‌کند؟

بله؛ روغن آرگان با سرعت جذب بالا می ‌تواند به آبرسانی پوست کمک نموده و خاصیت ارتجاعی آن را بهبود خواهد بخشید.

درباره الهه حسینی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.