شاید تا به امروز از بهترین نوع ضد آفتاب استفاده نکرده باشید، یا ممکن است در موارد خیلی ضروری آن هم به مقدار کم و محدود استفاده کرده باشید. اما به شما اطمینان می دهیم بعد از مطالعه و آشنایی با فواید استفاده از کرم ضد آفتاب، بخصوص اگر دارای پوست خشک و لک دار باشید، حتما خرید یکی از بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست خشک و لک دار را به لیست خرید خود اضافه خواهید کرد.

استفاده از بهترین نوع ضد آفتاب:

بهتر است بدانید خطر ابتلا به سرطان پوست در اثر تابش نور فرابنفش خورشید صرف نظر از سن، نژاد، جنسیت و اقلیم در هر فردی وجود دارد. با استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب می توانید از پوست خود در برابر تابش این اشعه مضر بسیار محافظت کنید. پس اگر تا به امروز در جواب این پرسش تردید داشته اید که آیا شما جز دسته افرادی هستید که به کرم ضد آفتاب احتیاج دارید یا خیر، بی شک جواب این پرسش شما بلی می باشد.

بهترین کرم های ضد آفتاب را این روزها به راحتی نمی ‌توانید پیدا وتهیه کنید. کرم های ضد آفتاب، تنوع بسیاری دارند و روز ‌به ‌روز بر تنوع آن ها افزوده می‌ شود. برند های بسیاری در سراسر دنیا، کرم های ضد آفتاب تولید می ‌کنند و این محصول، جزو پرفروش ‌ترین محصولات مراقبت پوست می باشد.

حتما هنگام خرید کرم های ضد آفتاب این سوال برایتان پیش آمده است که این کرم باید چه ویژگی ‌هایی داشته باشد؟ در ادامه، مهم‌ ترین ویژگی ‌های کرم های ضد آفتاب را عنوان خواهیم کرد. این نکات را هنگام انتخاب کرم باید در نظر داشته باشید تا بهترین محصول را انتخاب کنید. انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب بسیار مهم است حتی مهم ‌تر از نحوه صحیح استفاده از آن. این محصول مستقیما با سلامت پوست شما در ارتباط است بنابراین باید در انتخاب آن دقت کنید و محصول با کیفیت را خریداری نمایید حتی اگر گران باشد.

پیدا کردن بهترین نوع ضد آفتاب:

کرم های ضد افتاب با دو روش از پوست شما در برابر اشعه‌ های مضر فرابنفش (UV) حفاظت می‌ کنند. برخی از کرم های ضد آفتاب، نور آفتاب را از سطح بدن بر می گرداند و برخی دیگر، قبل از رسیدن اشعه به پوست، آن را جذب خود می کنند.

تا چند سال قبل، موقع خرید کرم‌ های ضد آفتاب فقط به یک فاکتور توجه می ‌شد و آن، فاکتور حفاظت از نور خورشید موسوم به SPF بود. این فاکتور نشان می ‌دهد که محصول مورد نظر چقدر در برابر اشعه فرابنفش UVB توانایی حفاظت از پوست را دارد. در واقع SPF فقط میزان جلوگیری از برخورد اشعه UVB را نشان می دهد.

در تحقیقات اخیر نشان داده شده است که اشعه فرابنفش A یا UVA نیز احتمال ابتدا به سرطان پوست را افزایش می ‌دهد. البته اشعه UVA باعث آفتاب ‌سوختگی نمی‌ شود ولی می ‌تواند عمیقا به پوست نفوذ کند و باعث ایجاد چین و چروک در پوست شود. طبق تحقیقات صورت گرفته، تا حدود ۹۰ درصد از تغییرات پوستی مرتبط با افزایش سن، بر اثر مواجهه مداوم با اشعه UVA در طول زندگی است.

ضد آفتاب‌ های جدید یا طیف گسترده:

کرم‌ های ضد آفتاب جدید، پوست را در برابر طیف گسترده‌ ای از امواج هم UVB و هم UVA محافظت می ‌کنند. هنگام خرید ضد آفتاب حتما به این نکته توجه کنید و ضدآفتاب با طیف گسترده را خریداری نمایید.

ویژگی بهترین نوع ضد آفتاب :

بهترین کرم ضد آفتاب باید ویژگی‌ های زیر را داشته باشد تا به خوبی از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت کند:

اول، SPF15 یا بالاتر:

همانطور که گفته شد فاکتور SPF نشان می‌ دهد که یک کرم ضد آفتاب چقدر می‌ تواند از پوست در برابر سوختگی ناشی از اشعه UVB حفاظت کند. اگر در شرایط عادی و بدون کرم، ده دقیقه طول می ‌کشد تا پوست شما دچار آفتاب ‌سوختگی شود، با کرم دارای SPF در حدود ۱۵ این زمان در ۱۵ ضرب می ‌شود. یعنی شما می‌ توانید ۱۵۰ دقیقه بدون آفتاب ‌سوختگی در معرض اشعه آفتاب قرار بگیرید.

ویژگی بهترین کرم های ضد آفتاب

برای بسیاری از افراد، کرم ضد آفتاب با SPF15  مناسب می باشد. ولی افرادی که پوست روشن دارند، سابقه ابتلا به سرطان پوست در خانواده آن ها وجود دارد یا دچار بیماری ‌هایی مانند لوپوس هستند، حساسیت آن ها نسبت به تابش آفتاب، بسیار بیشتر است. در نتیجه اگر جزو این دسته از افراد هستید حتما کرم ضد آفتاب با SPF بالاتر خریداری کنید.

برخلاف آنچه که بسیاری افراد تصور می کنند، اس ‌پی ‌اف‌ های بالاتر، تفاوت بسیار اندکی با هم دارند. کرم با  SPF15 در حدود ۹۳ درصد از اشعه UVB را فیلتر می ‌کند. کرم ضد آفتاب با SPF30  فقط ۹۷ درصد از این اشعه را فیلتر خواهد کرد که اختلاف بسیار کمی با کرم‌ های باSPF15  دارد.

دوم، داشتن ویژگی مرطوب کنندگی و آبرسانی:

هنگام خرید بهترین نوع ضد آفتاب، باید محصولی را انتخاب کنید که علاوه بر محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر UVA و UVB،  پوست شما را رطوبت رسانی کند. پوست ما در روزهای گرم و آفتابی به رطوبت رسانی نیاز دارد. ضد آفتاب ها با ویژگی آبرسانی و مرطوب کنندگی از پوست شما در برابر اثرات اشعه های مضر و آسیب های محیطی محافظت و از خشک شدن آن جلوگیری می کنند. بنابراین، به پوست شما در تمام طول روز لطافت می بخشد.

سوم، مقاومت در برابر رطوبت:

یکی دیگر از ویژگی‌های کرم های ضد آفتاب خوب این می باشد که در برابر رطوبت یعنی آب و عرق، مقاوم هستند. البته هیچ کرمی، به طور قطعی ضد آب نیست ولی مقاومت در برابر آب و عرق، باعث می ‌شود که کرم، مدت بیشتری روی پوست بماند و اثرگذاری بیشتری داشته باشد. مقاومت در برابر رطوبت به این معنا می باشد که سطح SPF کرم‌ ها بعد از ۴۰ دقیقه قرار گرفتن در برابر رطوبت، هنوز تاثیرگذار باشد. کرم‌ هایی که مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارند می ‌توانند بعد از ۸۰ دقیقه شنا کردن نیز، همچنان تاثیرگذار باشند. با توجه به اینکه کرم ‌ها ضد آب نیستند، بعد از مدتی حتما باید دوباره از آن ها استفاده کنید و ضد آفتاب روی صورت خود را تمدید کنید.

چهارم، خرید ضد آفتاب متناسب با نوع پوست:

یکی از مهم ترین نکات هنگام خرید ضد آفتاب، مناسب بودن آن با نوع پوست شما است. اگر احساس می کنید برخی ضد آفتاب ها روی پوست شما برق می اندازد و باعث می‌ شوند که پوستتان چرب بنظر برسد، بدیهی است که شما محصول مناسب با نوع پوست خود را انتخاب نکرده اید.

پنجم، محافظت از UVA:

هیچ معیاری وجود ندارد که نشان دهد یک کرم ضد آفتاب چقدر می ‌تواند اشعه UVA را فیلتر کند. برای اینکه مطمئن شوید کرم ضد آفتاب توانایی فیلتر این اشعه را دارد، باید به مواد تشکیل ‌دهنده آن توجه کنید. دنبال محصولاتی بگردید که حداقل یکی از این مواد تشکیل ‌دهنده را داشته باشد: اکامسول، آووبنزون، اکسی‌بنزون، تیتانیوم دی‌اکسید، سولیسوبنزون یا زینک‌اکساید.

ششم، تاریخ تولید و انقضاء:

یکی از مهم ‌ترین نکاتی که موقع خرید کرم ضدآفتاب باید در نظر بگیرید، تاریخ تولید و انقضاء کرم است. کرم ضدآفتاب هر چقدر که جدیدتر باشد، تاثیرگذاری بیشتری دارد. مواد موجود در کرم ‌های ضد آفتاب به راحتی فاسد می ‌شوند و خاصیت خود را از دست می ‌دهند بنابراین بسیار اهمیت دارد که محصولات جدیدتر را خریداری نمایید. تاریخ انقضا نکته دیگری است که حتما باید در نظر داشته باشید.

مزایای استفاده از ضد آفتاب

استفاده از کرم‌ های تاریخ گذشته نه تنها فایده ‌ای برای پوست شما نخواهد داشت بلکه موجب آسیب رسیدن و تحریک پوست نیز می ‌شود. تاریخ انقضایی که روی محصول چاپ شده و تاریخ انقضایی که بعد از باز کردن درب محصول باید به آن توجه کنید، دو تاریخ متمایز هستند. به هر دوی آن ها توجه کنید و کرم را تا زمان توصیه شده مصرف کنید. بعد از این تاریخ، برای پیشگیری از آسیب رسیدن به پوست، از مصرف کرم اجتناب کنید.

هفتم، برند های معتبر:

کرم ضدآفتاب محصولی است که مستقیما با سلامت پوست شما در ارتباط است. از آنجایی که محصولی پرمصرف است، شاید فکر کنید که بهتر است محصولات ارزان قیمت و غیر معتبر را بخرید. ولی این طرز فکر اشتباه است. البته لزوما ارزان‌ قیمت بودن به معنای بد بودن محصول نمی باشد. همیشه دقت کنید که محصولات آرایشی و مراقبت از پوست را از برند های معتبری بخرید که استانداردهای لازم برای تولید محصولات آرایشی را رعایت می‌ کنند. کرم ضد آفتاب یک محصول ضروری است و بهتر است که برای آن بیشتر هزینه کنید. هر چقدر کرم با کیفیت‌ تری بخرید، از نتایج مثبت استفاده از آن، بیشتر بهره‌ مند خواهید شد.

انواع کرم‌ های ضد آفتاب برای مصارف خاص:

کرم‌ های ضد آفتاب تنوع بسیاری دارند و برای مصارف گوناگون تولید می ‌شوند. افراد، جنس پوست متفاوتی دارند و به همین دلیل باید کرم مناسب نوع پوست خود را انتخاب کنید. از جمله رایج ‌ترین انواع کرم ‌های ضد آفتاب عبارتند از:

اول، کرم های ضد آفتاب برای مشکلات پوستی و آلرژی ‌ها:

برای کسانی که دچار آلرژی یا مشکلات پوستی هستند که حساسیت پوست آن ها را بیشتر کرده است، می ‌توانید از کرم‌ های ضد آفتاب مخصوص یا کرم‌ های مخصوص کودکان استفاده کنید. اگر پوست ‌های تحریک شده و ملتهب دارید یا دچار حساسیت پوستی هستید، از کرم ‌هایی که الکل، مواد معطر یا نگه ‌دارنده دارند، استفاده نکنید.

دوم، کرم مناسب پوست‌ های چرب یا خشک:

کرم‌ های مخصوص افرادی که پوست چرب دارند، فاقد چربی هستند. همچنین برای کسانی که پوست خشک دارند، کرم های ضد آفتاب با خاصیت مرطوب ‌کنندگی تولید شده است. استفاده از ضد آفتاب مخصوص، یکی از نکات کلیدی مراقبت از پوست خشک است.

سوم، کرم ضدآفتاب مناسب کودک:

پوست کودکان بسیار حساس و آسیب پذیر بوده و ممکن است در تماس با مواد شیمیایی موجود در کرم های ضد آفتاب بزرگسالان، تحریک شود و آسیب ببیند. پوست کودکان به اندازه بزرگسالان در برابر تابش اشعه ‌های آفتاب، آسیب ‌پذیر است. به همین دلیل برای کودکان نیز باید به فکر تهیه کرم ضدآفتاب باشید. کرم های ضد آفتاب مخصوص کودکان، با مواد اولیه ‌ای تهیه می ‌شود که محرک پوست حساس کودکان نیست. برای کودکانی که بالای شش ماه سن دارند، باید یک کرم ضد آفتاب تهیه کنید که اس ‌پی ‌اف آن ۱۵ یا بالاتر باشد. نوزادان کمتر از شش ماه را نیز باید دور از تابش آفتاب نگه ‌دارید.

چهارم، اسپری و پودر ضد آفتاب نخرید:

ضد آفتاب‌ ها به شکل‌ های گوناگونی تولید می‌ شوند. انواع اسپری و پودری هم جدیداً وارد بازار عرضه شده است. هرگز این ضد آفتاب‌ ها را استفاده نکنید چرا که حاوی نانوپارتیکل ‌هایی هستند که می‌ توانند وارد جریان خون شوند و ممکن است مشکلات جبران ناپذیری برای سلامتی شما ایجاد کنند. بهتر است که همیشه از کرم‌ های ضد آفتاب استفاده کنید. علاوه بر این، استفاده از اسپری‌ های ضدآفتاب باعث می ‌شود که حجم زیادی از محصول هدر رود.

طریقه ی مصرف درست کرم های ضد آفتاب:

 • _مقداری از کرم را روی پوست ناحیه مورد نظر قرار دهید و با انگشت، آن را روی پوست پخش کنید. هر قسمتی از بدن که در معرض تابش آفتاب قرار دارد باید با کرم پوشانده شود.
 • _کرم ضدآفتاب فقط مخصوص پوست صورت نیست. حتی پشت پاها، گوش‌ ها و لب ‌های خود را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.
 • _کرم را کاملا روی پوست پخش کنید تا به خوبی جذب شود.
 • _هر دو ساعت، کرم را تجدید کنید.
 • _اگر از اسپری استفاده می ‌کنید قوطی آن را مستقیماً جلوی صورت بگیرید و هم ‌زمان با اسپری کردن آن را بالا و پایین ببرید. به اندازه کافی اسپری کنید تا تمام صورت را بپوشاند.
 • _یک ربع قبل از اینکه در معرض آفتاب قرار بگیرید، از ضدآفتاب استفاده کنید.
 • _می ‌توانید زیر آرایش صورت خود از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

زمان استفاده از کرم ضد آفتاب:

جواب این سوال، همیشه و قبل از اینکه از منزل خارج شوید است. حتی در روز های کاملا ابری که گمان می کنید در معرض هیچگونه تابشی از سمت خورشید قرار نخواهید گرفت. حتی زمان هایی که برای شنا به استخر های رو باز می روید نباید از زدن ضد آفتاب غافل شوید. تا زمانی که خورشید در آسمان است از خود اشعه فرا بنفش ساطع می کند. به خاطر داشته باشید که اشعه فرا بنفش حتی از شیشه نیز عبور می کند پس شاید بهتر باشد حتی در منزل نیز در طی روز از ضد آفتاب استفاده کنید.

زمان استفاده از کرم ضد آفتاب

ضد آفتاب کافی نیست!

استفاده از بهترین نوع ضد آفتاب کافی نیست و باید روش ‌های دیگری برای مراقبت پوست خود در نظر داشته باشید. ضدآفتاب فقط یکی از روش‌ هایی است که مانع رسیدن اشعه ‌های مضر آفتاب به پوست شما می ‌شود. این روش، کافی نیست. برای مثال چشم‌ های ما با وجود کرم هم هنوز در معرض آسیب قرار دارند.

 • _برای کمتر کردن تابش اشعه ‌های مضر آفتاب، از کلاه ‌های لبه ‌دار استفاده کنید. ترجیحا در ساعاتی که آفتاب مستقیما می ‌تابد، بیرون نروید. اشعه خورشید بین ساعت ۱۰ تا ۲ ظهر در بالاترین سطح تابش خود قرار دارد.
 • _اگر سایه ای که از خود مشاهده می کنید کوتاه تر از قد شماست به نشانه آن است که آفتاب با قدرت در حال تابیدن به شماست و باید دنبال جایی که سایه باشد بگردید.
 • _به پوشش خود دقت کنید سعی کنید از لباس های آستین بلند و نخی در برابر نور خورشید استفاده کنید و کلاه لبه دار بذارید و عینک آفتابی بزنید تا چشمان شما در برابر اشعه آفتاب، آسیب نبیند.
 • _شن، ماسه و برف منعکس کننده اشعه هستند پس در ساحل و روز های برفی به مراقبت بیشتری نیاز دارید تا دچار آفتاب سوختگی نشوید.
 • _اگر دوست دارید که پوست خود را برنز کنید، از کرم ها و اسپری های آرایشی استفاده کنید؛ به شدت از انجام سولاریوم توسط تخت های برنز کننده دوری کنید، اشعه فرابنفش موجود در این دستگاه ها موجب چروک شدن پوست شده و خطر ابتلا به سرطان پوست را بالا می برد.
 • _فراموش نکنید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. در مورد پوست و مشکلات آن نیز، پیشگیری را فراموش نکنید. حتما از خودتان پرسیده اید که چگونه پوست شاداب و جوان داشته باشیم؟ استفاده از کرم ضد آفتاب خوب، یکی از عواملی است که باعث می‌ شود که پوست شما شاداب، جوان زیبا و سالم بماند.
 • _هنگام خرید ضد آفتاب هر محصولی که در قفسه بود برندارید. حتما موارد بالا را در نظر بگیرید و بهترین کرم ضد آفتاب را انتخاب کنید.

آیا استفاده از محصولات ضد آفتاب مانع از جذب ویتامین D  می شود؟

مطالعات اخیری که راجب این موضوع صورت گرفته است، نشان می دهد که استفاده از محصولات ضدآفتاب هیچ گونه تاثیر منفی در جذب ویتامین D توسط بدن ندارد. این موضوع به این دلیل است که حتی اگر از کرم ضد آفتاب خوب با SPF بالا نیز استفاده کنید، تا حدودی اشعه های نور خورشید جذب پوست می شوند و این محصولات صرفا حجم زیادی از این اشعه ها که عامل اصلی ایجاد سرطان پوست و آفتاب سوختگی هستند را دفع می کنند. با جذب مقدار اندکی از اشعه های UVB در پوست، فرایند تولید ویتامین B در بدن نیز به صورت نرمال صورت خواهد گرفت.

در صورت ماندن در خانه، باز هم به ضد آفتاب نیاز داریم؟

حتی اگر بعدازظهر خود را در استخر روباز نمی ‌گذرانید، این امکان وجود دارد که از طریق پنجره ‌ها، با اشعه ماوراء بنفش در تماس باشید. مطالعات نشان می ‌دهد که استفاده روزانه از ضد آفتاب می ‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست و پیری آن (چین و چروک و لک ‌های تیره) را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

چگونه بهترین ضد آفتاب را برای کودکان انتخاب کنیم؟

متخصصان پوست برای کودکان و همچنین افرادی که پوست حساس دارند، استفاده از کرم ‌های ضد آفتاب فیزیکی را توصیه می کنند؛ چرا که احتمال بروز بثورات یا سایر واکنش های آلرژیک را در آن‌ها پایین می ‌آورد. در واقع یک ضد آفتاب هایپوآلرژنیک فرموله شده با اکسید روی، برای کودکان یک انتخاب عالی است.

استفاده از بهترین ضد آفتاب

به دلیل شیطنت‌ های کودکان نوپا استفاده از اسپری‌ های ضدآفتاب راحت ‌تر بوده و روند تعقیب و گریز برای زدن ضد آفتاب را کاهش می ‌دهد. هنگام استفاده از اسپری ضدآفتاب، سری آن را نزدیک پوست نگه داشته و اسپری کنید تا مطمئن شوید میزان کافی آن، روی پوست زده شده است.

آیا برای صورت و بدن باید دو ضد آفتاب جداگانه تهیه کنیم؟

تنها تفاوت ضد آفتاب بدن و صورت اندازه ی تیوپ کرم آن می باشد. بنابراین نیازی نیست برای بدن و صورت خود کرم ‌های جدا گانه‌ای تهیه کنید. معمولاً روی ضدآفتاب ‌های موجود در بازار، برچسب  مناسب برای پوست صورت و بدن زده شده است. اما با توجه به اینکه پوست صورت اغلب از سایر اعضای بدن حساس ‌تر است، به همین دلیل بسیاری افراد ضد آفتاب ‌های سبک و بدون چربی، که به طور خاص برای صورت فرموله شده و مخصوص مصرف روزانه هستند را ترجیح می ‌دهند. این نوع کرم ‌ها مانع از بسته شدن منافذ، ایجاد چین و چروک و تحریک پوست می ‌شوند. همچنین سعی کنید از مصرف اسپری‌ های ضد آفتاب روی صورت خود خودداری کنید، چرا که استنشاق آن ‌ها مضر است. اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از اسپری هستید، ابتدا آن را روی دستان خود زده و سپس به صورتتان بمالید.

 آیا ضد آفتاب ‌های گران محافظت بیشتری از پوست دارند؟

بهترین ضد آفتاب الزاماً گران ‌ترین محصول موجود در بازار نیست. هر ضد آفتاب طیف گسترده با SPF30 یا بالاتر، صرف نظر از قیمت، حفاظت خوبی را ارائه می ‌دهد و در صورتی که به درستی استفاده شود و دارای استاندارد و تحت نظارت سازمان غذا و دارو باشد؛ برچسبی که نشان دهد این محصول مطابق استاندارد است را حتما چک کنید.

کدام ضد آفتاب‌ ها باعث حساسیت پوستی می ‌شوند؟

واکنش های آلرژیک به ضد آفتاب‌ ها معمولا ناشی از وجود عطر ها و نگه دارنده‌ ها در این محصولات است و نه مواد شیمیایی که پرتو های فرابنفش را فیلتر می ‌کنند. توصیه می ‌شود که ابتدا ضد آفتاب را روی بخش کوچکی از پوست خود بزنید، به ویژه اگر قبلا از آن محصول استفاده نکرده ‌اید. همین قانون را برای اولین باری که از یک برند جدید خرید می ‌کنید یا برای محصولات مختلف از همین دسته که در گذشته استفاده می کرده ‌اید رعایت کنید. سعی کنید از ضد آفتاب ‌های فاقد رایحه و هایپوآلرژنیک استفاده کنید. براساس تحقیقات، ضد آفتاب ‌هایی که ماده موثر اصلی آن ها تیتانیوم دی اکساید است، معمولا برای پوست‌ های حساس مناسب ‌تر می باشد.

 

درباره الهه حسینی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *