بدون شک، با افزایش سن، چین و چروک‌هایی در نقاط مختلف صورت مانند خطوط لبخند یا خطوط خنده ایجاد می‌شوند که کاملا طبیعی هستند. به نظر افراد زیادی، این خطوط زیبا بوده و نشانگر تعداد دفعاتی است که خندیده‌اند، اما برخی افراد با آن مشکل داشته و به دنبال روش‌هایی برای از بردن آن‌ها هستند. خطوط لبخند، چین و چروک‌هایی هستند که عمدتاً در اطراف دهان ایجاد می‌شوند و حتی گاهی ممکن است در اطراف چشم‌ها نیز به وجود بیایند. با افزایش سن، پدیدار شدن چین و چروک‌ها ناگزیر است، اما روش‌هایی برای از بین بردن خط خنده وجود دارند که در ادامه این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

بهترین روش‌های از بین بردن خط خنده

همان طور که اشاره کردیم، بروز چین و چروک با افزایش سن رابطه مستقیمی دارد. خط خنده نیز نوعی چین و چروک است که در حالی که هیچ راهی برای از بین بردن کامل آن وجود ندارد، اما اقداماتی وجود دارند که می‌توانند ظاهر خطوط و چین و چروک را برطرف کنند. این روش‌ها به دو صورت طبیعی و شیمیایی انجام می‌شوند که ترکیب تر دو این روش‌ها می‌تواند نتایج موثر‌ و خوبی داشته باشد. اگر به فکر انجام عمل های زیبایی و از بین بردن خط خنده خودتان هستید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

خط لبخند چیست؟ 

خط لبخند چیست؟ 

خطوط لبخند یا خطوط خنده به عنوان چین نازولبیال نیز شناخته می‌شوند. این چین‌های قابل‌پیش‌بینی معمولاً در جوانی فقط هنگام خندیدن و لبخند زدن قابل مشاهده هستند، اما با افزایش سن‌ به دلیل حرکات مکرر صورت، نازک شدن پوست، ژنتیک و کاهش چربی صورت به طور دائمی ایجاد می‌شوند. خطوط لبخند با ایجاد انقباضات چشمی به هنگام لبخند زدن، موجب چروک شدن اطراف چشم‌ها هم می‌شوند. 

دلایل ایجاد خط خنده

دلایل مختلفی ممکن است منجر به ایجاد خط خنده در صورت شوند که مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن بالا رفتن سن و گذر زمان است. در ادامه، دلایل دیگری که موجب پدیدار شدن خطوط خنده بر روی صورت می‌شوند، ذکر شده است:

 1. افزایش سن: با بالا رفتن سن، گونه‌های شما صاف می‌شوند و نیروی جاذبه می‌تواند پوست را به سمت پایین بکشد. همچنین کلاژن و الاستین پوست که به طور طبیعی به آن خاصیت ارتجاعی، کشش و توانایی حفظ شکل اصلی خود را می‌دهند نیز کاهش می‌یابد. 
 2. سیگار کشیدن: سیگار کشیدن کلاژن و الاستین پوست را از بین می‌برد.
 3. آسیب خورشید: اشعه‌های خورشید نیز کلاژن و الاستین پوست را می‌شکنند.
 4. کاهش یا افزایش وزن: اگر مقدار زیادی وزن کم کنید، ممکن است پوست اضافی و شل‌تری داشته باشید. اگر وزن اضافه کنید نیز ممکن است به دلیل افزایش حجم صورت، خط خنده ایجاد شود.

روش‌های از بین بردن خط لبخند

اگرچه چین و چروک‌های صورت، از جمله خط خنده بخشی از زیبایی و طبیعت صورت ما هستند، اما ممکن است برای برخی افراد وجود این چین و چروک ها ازار‌دهنده باشد و دوست داشته باشند آن‌ها را از بین ببرند. به طور کلی دو شیوه طبیعی و شیمیایی برای از بین بردن خط خنده وجود دارد که در این بخش به توضیح و معرفی روش‌های هر یک از این دو شیوه می‌پردازیم

روش‌های شیمیایی از بین بردن خط لبخند

روش‌های شیمیایی از بین بردن خط لبخند

در چند سال اخیر، روش‌های شیمیایی یا در واقع همان اقدامات زیبایی پزشکی رواج بیشتری پیدا کرده و افراد زیادی برای رفع ایرادات صورت خود مانند از بین بردن چین و چروک، علاقه‌مند این شیوه شده‌اند. چند روش شیمیایی برای از بین بردن خط لبخند عبارتند از:

 • تزریق بوتاکس

به گفته پزشکان، موثرترین راه برای از بین بردن خطوط خنده، متوقف کردن آن با تزریق‌ و روش‌هایی مانند بوتاکس، دیسپورت، زئومین یا داکسفای است که به طور موقت عضلات را منقبض کرده و چین و چروک را از بین می‌برند. بوتاکس با تضعیف ماهیچه‌های ناحیه مورد نظر عمل کرده و باعث می‌شود خطوط و چین و چروک‌ها شل‌تر شده و کمتر به چشم بیایند. برخی از عوارض جانبی رایج بوتاکس عبارتند از سردرد، قرمزی یا تغییر رنگ و تحریک در محل تزریق.

 • عمل جراحی

اگر می‌خواهید نتایج قابل توجه‌تری داشته باشید که طولانی‌تر باشد، جراحی ممکن است یک گزینه عالی باشد. لیفت صورت (ریتیدکتومی) دائمی‌ترین راه حل برای از بین بردن خط لبخند در اطراف دهان و چشم است. انجام این جراحی هزینه زیادی دارد و مدت زمان بهبودی نیز بیشتر است. برخی از عوارض جانبی نادر آن نیز عبارتند از عفونت، زخم، درد و آسیب عصبی.

 • درمان القای کلاژن

درمان القای کلاژن که میکرونیدلینگ نیز نامیده می‌شود، با هدف افزایش تولید کلاژن طبیعی در پوست انجام می‌شود. با افزایش سن، پوست کلاژن و در نتیجه خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، بنابراین با میکرونیدلینگ، کلاژن بیشتری به پوست تزریق می‌شود که چین و چروک‌هایی مانند خطوط لبخند را پر می‌کند. نتایج حاصل از القای کلاژن تدریجی است و انتظار می‌رود ظرف 9 ماه به دست آید. اکثر افراد در مجموع به سه تا شش بار درمان نیاز دارند.

 • لیزر درمانی

لیزر درمانی به نوعی از روش‌های بازسازی پوست اشاره دارد که لایه بالایی سلول‌های پوست را از بین می‌برد. این روش به منظور کاهش لکه‌ها و چین و چروک‌های پوست با آشکار کردن لایه زیرین پوست جدید انجام می‌شود. تورم و درد از عوارض جانبی شایع این روش هستند، اما پس از چند روز فروکش می‌کنند. زمان بهبودی آن نیز 1 تا 3 هفته است و احتمالاً فرد پس از چند ماه به درمان دوباره نیاز خواهید داشت.

 • رتینوئیدها

رتینوئید‌ فرم شیمیایی ویتامین C هستند که استفاده از آن بر روی پوست می‌تواند باعث افزایش تولید کلاژن و کاهش خطوط لبخند در طول زمان شود.

 • کرم‌های OTC

کرم‌های OTC، گزینه‌های مقرون به صرفه‌تری برای درمان چین و چروک ارائه می‌دهند. رتینول به دلیل توانایی آن در شکستن رادیکال‌های آزاد که می‌تواند منجر به چین و چروک شود، یکی از موادی است که بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته است. ویتامین C، پپتیدها و اسیدهای هیدروکسی نیز برای درمان چین و چروک استفاده می‌شوند. البته مشکل کرم‌های OTC این است که ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا اثر کنند و نتیجه آن‌ها نیز دائمی نخواهد بود.

روش‌های طبیعی از بین بردن خط خنده

روش‌های طبیعی از بین بردن خط خنده

علی‌رغم رایج شدن روش‌های زیبایی شیمیایی، روش‌های طبیعی کماکان طرفداران خودشان را دارند. اگرچه نتایج روش‌‌های طبیعی فوری نیست و در طولانی مدت مشخص می‌شود، اما این شیوه‌ها ارزان‌تر بوده و به عقیده برخی هیچ عوارضی هم هم ندارند. برخی از روش‌های طبیعی از بین بردن خط خنده عبارتند از: 

 • استفاده از روغن نارگیل

روغن نارگیل، یکی از روغن‌هایی است با استفاده از آن می‌توان از پیری زودرس پوست و از بین بردن خطوطی مانند خط خنده استفاده کرد. این روغن، از پوست در‌ برابر رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و از ایجاد خطوط روی پوست جلوگیری می‌کند. می‌توانید هر شب قبل از خواب، روغن نارگیل را بر روی نواحی دور لبتان به خوبی ماساژ دهید. 

 • استفاده از روغن آرگان

روغن آرگان نیز یکی از مواد طبیعی برای از بین بردن خط لبخند است. اسیدهای چرب و ویتامین‌های A و E  موجود در روغن آرگان، موجب محو کردن خط خنده و کاهش چین و چروک می‌شوند. کافی است شب‌ها چند قطره روغن آرگان را به شکل دورانی بر اطراف دور لب ماساژ دهید.

 • ماساژ صورت

ماساژ صورت نیز از روش‌های موثر در از بین بردن خط لبخند است. برای این کار کافی است دو انگشت اشاره خود را بر روی گوشه‌های دهان قرار دهید و در حالی که دهانتان بسته است، صورت خود را به طرفین بکشید. با این کار، عضله‎‌‌های اطراف دهان منقبض و تقویت می‌شوند. این کار را روزانه چند بار به مدت یک دقیقه انجام دهید.

چگونه می‌توان از ایجاد خطوط لبخند جلوگیری کرد؟

چگونه می‌توان از ایجاد خطوط لبخند جلوگیری کرد؟

برخی از علل خطوط خنده را می‌توان با عادات ناسالم سبک زندگی در بزرگسالی مرتبط دانست که با رعایت آن‌ها می‌توان از ایجاد و تشدید این خطوط جلوگیری کرد. 

 • استفاده از ضد آفتاب 

استفاده از ضد آفتاب قانون طلایی مراقبت از پوست است که نه تنها به جلوگیری از چین و چروک کمک می‌کند، بلکه با سرطان پوست و هیپرپیگمانتاسیون نیز مبارزه می‌کند. استفاده از کرم ضد آفتاب از نازک شدن پوست در اثر آسیب خورشید جلوگیری می‌کند و در نتیجه مانع از به وجود آمدن چین و چروک می‌شود.

 • سبک زندگی سالم 

با داشتن تغذیه سالم، خواب کافی و ورزش کردن می‌توانید از به وجود آمدن چین و چروک جلوگیری کنید. ورزش و رژیم غذایی گیاهی می‌توانند به سلامت پوست شما کمک کنند. در واقع هرچه سالم‌تر باشید، پوست سالم‌تری هم خواهید داشت.

 • ترک سیگار 

سیگار کشیدن یکی از آسیب زننده‌ترین کارها به پوست است که کلاژن پوست را از ببن می‌برد و آن را پیرتر نشان می‌دهد.

 • صحیح خوابیدن

سعی کنید همیشه به پشت بخوابید. این می‌تواند به گرانش کم‌تر پوست و جلوگیری از خطوط خنده کمک کند. اگر به پهلو می‌خوابید هم سعی کنید به طور مرتب طرف خواب را عوض کنید.

 • داشتن روتین مراقبت پوستی

حداقل دو بار در روز از یک پاک کننده و مرطوب کننده ملایم استفاده کنید. برای خرید بهترین محصولات پوستی که متناسب با پوستتان باشند، با یک متخصص پوست مشورت کنید. 

 • هیدراته نگه داشتن پوست

هیدراته نگه داشتن پوست نیز کمک زیادی به کاهش چین و چروک‌های صورت می‌کند. حتماً هر روز مقدار زیادی آب بنوشید و از نوشیدن بیش از حد کافئین یا الکل نیز خودداری کنید.

سخن پایانی

خطوط لبخند بخشی طبیعی از روند پیری هستند که با افزایش سن، ممکن است عمیق‌تر یا تکثیر شوند. اگرچه این خطوط بخشی از چهره ما به شمار می‌آیند و هیچ اجباری برای از بین بردن آن‌ها وجود ندارد، اما با این حال، اگر صورت خود را بدون این خطوط دوست دارید، اقدامات زیادی وجود دارند که می‌توانید برای به حداقل رساندن و از بین بردن آن‌ها انجام دهید. گزینه‌های درمانی فراوانی برای از بین بردن خط خنده وجود دارند که ما در این مقاله، همه آن‌ها را معرفی کردیم. بهتر است برای انتخاب هر یک از این روش‌ها، با پزشک خود در مورد گزینه‌های مناسب با پوست و شرایط خود مشورت کنید.

سوالات متداول

۱- چه چیزی باعث ایجاد خطوط لبخند می‌شود؟

دلایل اصلی ایجاد خطوط لبخند عبارتند از: از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست (کلاژن)، خشک بودن پوست، ژنتیک، سیگار کشیدن و در معرض نور خورشید قرار گرفتن.

۲- چرا در سنین پایین خطوط خنده ایجاد می‌شوند؟

برخی از افراد در سنین جوانی هم خطوط خنده دارند. این لزوماً به دلیل پیری پوست نیست و معمولاً فقط یک ویژگی طبیعی یا ژنتیکی است. 

۳- آیا خطوط خنده دائمی هستند؟

وقتی جوان‌تر هستید، این خطوط ممکن است فقط زمانی که لبخند می‌زنید یا می‌خندید ظاهر شوند. اما با گذشت زمان، خطوط ممکن است به چین و چروک‌های عمیق و دائمی تبدیل شوند.

۴- برای از بین بردن خط لبخند، روش‌های دائمی بهتر است یا شیمیایی؟

پاسخ این سوال به هدف شما از درمان بستگی دارد. درمان‌های شیمیایی تاثیر فوری و قطعی‌تری دارند و درمان‌های طبیعی نیز در طولانی مدت اثر‌گذار هستند. 

درباره editor

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *